Ana SayfaCilt BakımıEvde Kış Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Evde Kış Maskesi Nasıl Hazırlanır?

-

Cildimiz kış aylarında soğuk havanın ve ısınma sistemlerinin kurutucu etkisiyle daha çok nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Karlı kış ayları da beyazın yansıtma özelliği nedeniyle cilt için kurutucu ve yıprandırıcı bir etki teşkil eder. Cildinizi nemlendirecek bitkiler, meyvalar, sebzeler gibi mutfakta kullandığımız malzemeler ile kolayca kış maskesi hazırlayabilirsiniz. Eğer bu malzemelerden birine karşı alerjiniz varsa o maskeyi kullanmayın.

Salatalık En Doğal Nemlendirici

Küçük bir parça salatalığı ince rendeleyerek cildinize tamamen dağıtın. Yarım saat bekletin. Ardından duru su ile yıkayın. Cildinizin öncekinden daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

Yulaf Kepeği

Bal yoğurt ve zeytinyağını  karıştırıp yulaf kepeğini veya yulaf ezmesini cildinize dağıtabileceğiniz kıvamda ekleyin. Boynunuza ve yüzünüze dağıtın. 15 dakika sonra yıkayın.

Avokado

Yumurta sarısı ve avokadoyu  karıştırın. Yarım saat bekletin. Ardından ılık su ile yıkayın. Avokado kış maskesi olarak nemlendirici özelliği en güçlü malzemedir.

Muz

Muz, yoğurt ve balı sürebilecek kıvamda hazırlayın. Yüzünüzü temizledikten sonra bu maskeyi cildinize iyice yedirin. Yarım saat kadar beklettikten sonra yıkayın.

Kahve Maskesi

Kahve cildi hem yumuşatır hem nemli tutar. Bu nedenle kış maskesi olarak rahatlıkla kullanılabilir. Çekilmiş kahveyi kakao tozu, süt ve bal ile sürebileceğiniz kıvamda hazırlayın. Yarım saat bekletin ve durulayın.

Badem

Bir avuç bademi havanda yağı çıkana kadar ezin. Zeytinyağı ile sürülebilir kıvama geldiğinde yüzünüze sürün. Yarım saat sonra yıkayın.

Mısır Unu

Hindistan cevizi yağına bir miktar mısır ununu ekleyin karışımı yüzünüze sürün. Yarım saat bekletip ardından yıkayın.

Bal

Balı tek başına cildinize yedirmeniz bile cilt için uzun süreli nemlendirici bir etki sağlar.

Yoğurt

Yoğurdu da tek başına kullanabileceğiniz gibi rezene tohumu ve ezilmiş yapraklarıyla karıştırarak hem cildinize muhteşem bir nemlendirici hem de cilt kırışıklarınızı önleyici bir kış maskesi kazanmış olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz