Ana SayfaKişisel BakımEvde Bitkisel Yöntemlerle Diş Beyazlatma

Evde Bitkisel Yöntemlerle Diş Beyazlatma

-

Hepimiz dişlerimizin bembeyaz olup inci gibi parlamasını isteriz. İmkânı olanlar bunun için diş hekimlerine gidip beyazlatma işlemleri yaptırıyor, imkânı olmayanlar için ise evde diş beyazlatmak için bir sürü yöntem mevcut.

Bu yazımızda sizlere evde rahatlıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz kolay diş beyazlatma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ancak bu yöntemlere geçmeden önce birkaç önemli noktaya dikkat çekmek istiyoruz.

Dişlerin uzun süre boyunca bembeyaz olma gibi bir şansı yok çünkü dişlerimizin asıl rengi kırık beyazdır. Yani dişlerimiz tam olarak beyaz renkte değildir ve bu nedenle uzun süre boyunca bembeyaz dişlere sahip olamayız. Peki, dişlerimizin rengini açacak ve bizi güzel bir gülümsemeye kavuşturacak olan bu yöntemler nelerdir? İşte diş beyazlatmak için doğal yöntemler!

Yöntem 1: Diş Macunu

Diş bakımında ve beyazlatmada en temel yöntem diş macunudur. Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamalısınız. Ağız ve diş sağlığınızı korurken beyazlama etkisi de almak istiyorsanız bunun için özel üretilmiş diş beyazlatıcı macunları tercih edebilirsiniz.

Yöntem 2: Limon ve Karbonat

Bir çay kaşığı kadar karbonatın içerisine birkaç damla limon suyu ekleyerek karışım oluşturun. Bu karışımı diş fırçanızın üzerine yerleştirip dişlerinizi fırçalayın. Dilerseniz bu işlemi limon kullanmadan da yapabilirsiniz. Diş fırçanızı üzerine diş macununuzu sıkın hep bir miktar karbonat ekleyin ardından dişlerinizi fırçalayın. Fark edilir bir şekilde dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz.

Yöntem 3: Sadece Karbonat Kullanmak

Doğal renk açıcı özelliğe sahip olan karbonatı tek başına kullanmakta oldukça etkili bir yöntemdir. Islattığınız diş fırçasına bir miktar karbonat ekleyin ve dişlerinizi fırçalayın. Ben bu işlemi dişlerimi macun ile fırçaladıktan sonra uygulamayı tercih ediyorum.

Aslında diş beyazlatan bitkisel yağlar ( örn; nane yağı ) da vardır fakat yağ kullanımı bu yöntemler kadar etkili değildir.

Yöntem 4: Muz Kabuğu

Magnezyum, manganez ve potasyum açısından oldukça zengin olan muz kabuğunu dişlerinizi beyazlatmak için de kullanabilirsiniz.

Dişlerinizi macunla fırçaladıktan sonra muz kabuğunun iç kısmı ile 2 dakika boyunca ovalayın. Bu işlemin ardından dişlerinizi macunsuz bir diş fırçası ile muz kabuğunun kalıntılarından arındırın. Dişlerinizdeki lekelerin azaldığını ve diş renginizin açıldığını anında fark edeceksiniz. Haftada bir ya da iki kez düzenli olarak uyguladığınızda dişlerinizde ki lekelerin gittiğini de gözlemleyebilirsiniz.

Yöntem 5: Sofra Tuzu

Karbonat kadar diş beyazlatıcı etkisi görülmese de, sofra tuzu dişlerinizi hem temizler hem de rengini açar.

Üstelik bu yöntemi uygulamak da oldukça kolay.  Islattığınız diş fırçanızı içerisine batırıp dişlerinizi fırçalayın. Bu işlemin ardından tekrardan macunla fırçalama işlemi yapmanıza gerek yoktur bol su ile ağzınızı çalkalamanız yeterli olacaktır. Sofra tuzu anti bakteriyel özelliği ile ağzınızdaki bakterileri de arındıracaktır.

Yöntem 6: Tuz, Karbonat ve Sirke Üçlüsü  

Her maddeden birer çay kaşığı olacak şekilde karıştırıp, bu karışım ile dişlerinizi fırçaladığınızda dişlerinizin renginin açıldığını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu yöntem en iyi diş beyazlatma yöntemidir.

Anında diş beyazlatma evde hazırlayacağınız bu yöntemlerle artık zor değil. Bu basit 6 yöntemi kullanarak evde kolayca dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

Fakat bu yöntemleri kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var. Bahsettiğimiz bu yöntemler asidik içeriğe sahiptir ve çok sık kullanıldığında diş minelerine zarar verir. Bu nedenle bu yöntemleri haftada en fazla 1 ya da 2 kere uygulamalısınız. Ayrıca uygulama sırasında hassasiyet hissetmeniz durumunda uygulamaya devam etmemelisiniz. Hassasiyet ya da herhangi başka bir problem yaşamamak için, uygulama öncesinde hekiminize danışmanızda fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz