Ana SayfaModaEv İşi Yapmanın Sağlığa 7 Faydası

Ev İşi Yapmanın Sağlığa 7 Faydası

-

Herkesin kendince yükümlü olduğu görevleri vardır. Ev içinde yapılacak olan işler de bu yükümlülüklerdendir. Ev işleri yapmanın, stresten koruyacağını, mutlu olmanıza yardımcı olacağını, hastalıklara karşı korunmanızı sağlayacağını biliyor muydunuz? Ev işlerinin püf noktalarını öğrenerek, işlerinizi çok daha hızlı ve kolay yapabilmeniz mümkünken, bu yazıyı okuduktan sonra tadını çıkara çıkara ev temizliği yapmak da isteyebilirsiniz belli mi olur? İşte bazı ev işleri ve bu işleri yapmanın getirdiği faydalar.

1-) Yatak Toplama
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, sabahları uyandığında kendi yatağını kendileri toplayanların iş günü çok daha verimli geçiyor. Yatağı toplayarak güne başlayanlar, diğerlerine göre çok daha enerjik ve zinde oluyorlar.

Yatak Toplayan Kadın

2-) Bahçe İşleri
Günlük rutin olarak bahçe işleri ile ilgilenenlerin, kalp krizi geçirme ve inme riskinin %30 daha düşük olduğunu biliyor muydunuz? Bahçe işleri ile uğraşmak, insanları rahatlatıyor ve daha mutlu olmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca bu işler, ter yoluyla toksinleri atmanıza da yardımcı olacaktır.

3-) Bulaşıkları Elle Yıkamak
Çok ilginçtir ama bulaşıkları elle yıkamanın sinirlilik oranının %30 azalttığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konulmuştur. Bu araştırmaya göre, bulaşık yıkamanın sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur.

Bulasıkları elle yıkamak

4-) Banyo Temizliği
Banyolar, bakteri ve mikropların çokça görüldüğü yerlerdir. Banyo ve tuvaletlerin düzenli olarak temizlenmesi muhtemel hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

5-) Çiçek ve Sebze Yetiştirmek
Norveçli bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, evinin bahçesinde veya balkonda çiçek ve sebze yetiştirenlerin depresyona yakalanma riski çok daha düşük. Ayrıca, bahçe veya balkonda sebze yetiştirmek, sağlıklı sebzeler tüketmek için de bir fırsata dönüştürülebilir.

Çiçek Yetiştirmek

6-) Mutfak İşleri
Mutfaklarını Darmadağınık bırakan insanların %77’si, diğer insanlara göre çok daha kilolu. Yakın tarihli bir araştırmanın ortaya koyduğu bu tespit, mutfak işlerini düzenli olarak yapanların ve mutfaklarında tertipli düzenli olan hanımların kilo alma riskinin daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

7-) Evi Süpürme
30 dakika boyunca evin bütün odalarını süpürmek, 15 dakika boks yapmaya eşdeğer. Bu sayede kol ve ayak kaslarınız çok daha sağlıklı olacaktır.

Ev Süpürmek

Görüldüğü üzere, ev işleri yapmak sağlığa ciddi yararlar sağlıyor. O zaman bu işlerden kaçmamalı, tembellik yapmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz