Ana SayfaHastalıklarErken Menopoz Ve Korunma Yolları

Erken Menopoz Ve Korunma Yolları

-

Erken menopozu engellemek adına en net cevabı bulmak için, sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Menopoz Nedir?

Menopoz kadınlarda görülen ileri yaş problemi olarak tanımlanan, adet kesilme sendromudur. Bayanlar her ay düzenli olarak gördükleri adeti, 1 sene boyunca görmezlerse menopoz a geçtiği kesinleşmiş olur. Geçen süre zarfınca yumurtalıklarda bulunan progesteron ve östrojen salgıları çok yavaşlar ve bir süre sonra kendilerini üretmezler. Hanımların bazıları çok rahat ve sorunsuz olarak geçiş yaparken, bazı kadınlarda ise fiziksel belirtiler gözlemlenebilmektedir. Fiziksel belirtiler aşırı terleme, sıcak basması gibi belirtilerdir. Yine kişiden kişiye değişen belirti seviyeleri görülmektedir. Dikkate alınmaması durumunda ciddi rahatsızlıklara dönüşe bilme riski çok yüksektir. Eğer aşırı bir terleme ve titremeye varan bir vaka söz konusuysa hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz başlangıcı neden olarak östrojen salgısının çok azalması ve tükenmesinden sonra oluşmaktadır. Adet kesilmesi kadınlarda ortalama olarak 45 ila 50 yaşları arasında gözlenmektedir. Genel olarak bayanlarda menopoz belirtileri bu nedenlerden tespit edilmektedir.

  • Dünya’da menopoz hakkında bilinmesi gereken ilk adım âdet kanamalarının kesilmesi 1 seneye yakın bir sürede kanama görülmezse menopoz başlangıcından emin olabilirsiniz.
  • Uykuya yakın saatlerde durduk yere terlemeler ve aşırı sıcak basmaları ikinci adımdır. Kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekmektedir.
  • Gereksiz çarpıntı anlık stresli ruh halleri sürecin ilerlediğini göstermektedir.
  • Uyku bozukluğu da başlıca nedenler arasındadır. Tam uykuya dalarken tüm uykunuzun kaçması da bu nedenlidir.
  • Aşırı sinirlilik hali, sürekli depresif bir moda bürünmek, unutkanlık gibi sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir.
  • Bir anda ağlama nöbetleriniz olacaktır, gereksiz ve küçük nedenler sizi duygusal bir hale bürüyecektir.
  • Daha öncelere göre daha fazla konsantrasyon eksikliği, zihinsel fonksiyonlar da yavaşlama gibi belirtiler görülebilir.
  • Cinsel ilişki esnasında ağrılar ve vajinal kuruluk belirtileri de farkına varmanıza yardımcı olacaktır.

Erken Menopoza Girmekten Nasıl Koruna Bilirim?

Erken menopoza girmekten korunmak için tedavi gerekli görülmektedir. Adı üstünde erken bir başlangıcı ertelemek için erken davranmak gerekmektedir. İleri yaşlarda sağlık konusunun her alanında tedavi daha zahmetli ve uzun sürecektir. Kendinizde değişiklikler hissettiğiniz anda bir doktora müracaat etmenizin, fazlasıyla yararı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz