Ana SayfaHamilelikErken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

-

Adet gününün gecikmesi, aklınızı başınızdan alıp, hamile olup olmadığınızı düşündürecek en erken hamilelik belirtilerinin başında geliyor. Ancak periyodunuzun gecikmesinden önce; diğer hamilelik belirtilerinin olup olmaması da önemlidir. Evde hamilelik testi yapmadan önce, bilmeniz gereken birçok hamilelik belirtisi vardır. Bu belirtiler, vücudunuzdaki değişimler hakkında net bir bilgi verir ve sizi bu döneme hazırlar.

Adet Günü Gecikmeden Önce Erken Hamilelik Belirtileri 

Erken hamilelik belirtileri olarak bildiğimiz semptomlar, farklı bir nedenden dolayı ortaya çıkmış da olabilir. Dolayısıyla, bu belirtilerin olduğu her durum, her zaman hamile olduğunuzun göstergesi değildir. Hamilelik testi yapmadan önce, size hamile olduğunuzu düşündürecek erken hamilelik belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

Kanama ve Kramplar

Karın ağrısı erken hamilelik belirtisi mi?

Ovulasyon döneminin yakınlarında, korunmasız cinsel ilişki yaşadıysanız, hamile kalma ihtimaliniz çok daha yüksektir. Adet döneminiz gelmeden önce, adet sancısı gibi kramplar yaşıyorsanız, hafif lekelenme ve kanama varsa, bu ihtimal daha da artar. Bu belirtiler herkeste aynı şekilde olacak diye bir kural yoktur, ancak yine de erken hamilelik belirtisi olma ihtimalleri yüksektir.

Ağrılı ve Hassas Göğüsler

Hamileliğin ilk belirtileri

Göğüslerdeki değişimler de erken hamilelik belirtileri olarak gösterilir. Hamile kaldığınız anda, hormonlar sinyalleri göğüslere göndermeye başlar. Dolayısıyla, ilk başta göğüsleriniz büyümeye ve hassaslaşmaya başlar. Göğüslerdeki değişimleri, hamile kaldıktan sonra 1-2 hafta içinde fark edebilirsiniz. Şişen, büyüyen ve hassas göğüsleriniz varsa, bu gebe olduğunuzu gösteriyor olabilir.

Mide Bulantısı

Mide bulantısı hamilelik belirtisi mi?

Filmlerde ve televizyonda hamilelik belirtisi olarak ilk gördüğümüz belirti, kadınlarda aniden başlayan mide bulantılarıdır. Çoğu zaman korunmasız ilişkiden sonra aniden ortaya çıkan mide bulantısı, akla hemen “hamile miyim?” sorusunu getirir. Bununla birlikte yorgun hissetme, baş dönmeleri, halsizlik ve zaman zaman kusmak da erken hamilelik belirtileri arasında yer alır. Mide bulantıları ve kusmalar, hamileliğin ilk dönemlerinde genellikle sabah saatlerinde görülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz