Ana SayfaModaErkekler Ne Zaman Andropoz Olur? Andropozun Belirtileri ve Tedavisi

Erkekler Ne Zaman Andropoz Olur? Andropozun Belirtileri ve Tedavisi

-

Kadınların yaşamakta oldukları menopoz döneminin bir benzeri de erkeklerde andropoz olarak karşımıza çıkar. Bu durum aslında tıp dünyasında; halk arasında bilindiği kadar korkulu ve erkekliğe ara verme şeklinde yorumlanmaz. Eğer bir erkek andropoz dönemi içerisinde yer alıyor ise o halde bu kimsenin hayatındaki bazı değişimlerden söz etmek gerekir. Ancak bu değişim kadınlarda olduğunun aksine üreme konusunun tam anlamı ile yok olmasına sebep teşkil etmez. Andropoz döneminde erkeklerin üreme fonksiyonlarındaki çalışma hala devam eder ancak esaslı olarak yaşanan sorunlar;

  • Cinsel istek kaybı,
  • Kas gücü yetersizliği,
  • Aşırı sinir ve depresyon belirtileri,
  • Kemik yapısındaki zayıflama ve hareket kabiliyetindeki düşüş olarak sayılabilir.

Andropozun Başlangıç Dönemi

Testesteron yani diğer bir ifade ile erkeklik hormonunun azalması, yok olmaya başlaması yada bazı kimselerde eksikliğinin en minimum düzeyde olacak şekilde gözlemlenmesidir. Bu dönem her erkek için farklı başlangıç yaşlarını istiyor olsa da genel çerçevede; kırklı yaşların sonlarına doğru kendini gösterir ve nihayetinde elli yaşlarına gelen her erkeğin hissederek yaşadığı bir menopoz dönemini simgeler. Kimi erkeklerde ise; ellili yaşların sonlarına doğru kendini göstermeyen başlayan erkeklik hormonunun azalması, asla cinsel hayatı tam olarak bitiren bir etken olarak düşünülmemelidir.

Andropoz Döneminde Miyim?

Bir erkeğin andropoz döneminde olup olmadığını gösterebilecek keskin belirtiler vardır. Bunların en kabul görmüşleri ise sırası ile şöyledir.

  1. Andropoz dönemi ilk olarak kendini psikolojik etkenler dahilinde açığa çıkarır. Bu kimseler çok daha fazla sinirli olup; çevrelerine karşı öfkeli davranışlar sergilemeyi hayatın olağan bir durumu haline getirirler.
  2. Bu kimselerin; uyku düzenleri bozulur ve kaygılı olma halleri gün yüzüne çıkar.
  3. Andropoz dönemindeki erkeklerin, diğer erkeklere göre vücutlarındaki kıllanmalar azalır bazen ise yok olur ve nihayetinde eklem ağrıları ile halsizlikler daha fazla kendini göstermeye başlar.

Andropoza Girmemenin Bir Yolu Var Mıdır?

Andropoza giren ya da girme aşamasında olan erkeklerin yaşadıkları ve genelde utanç duydukları en belirgin sorun ise; libidon düşmesidir. Bu durumun yaşanmaması adına alınabilecek herhangi bir önlem ise yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz