Ana SayfaErgenlikErgenlik Dönemine Giren Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Ergenlik Dönemine Giren Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli?

-

Ergenliği giren çocukların değişimlerinde dikkate alınması gereken konulara dikkat edilmelidir.

Çocukların Ergenlik Dönemine Geçişleri Nasıl Olur?

Konuşmadan, yürüyüşe varana kadar değişim gösteren çocuklar doğal olarak çocuk sağlığına genel olarak bakıldığında da farklılıklar gösterecektir. Tam burada aile büyükleri devreye girerek her zaman için yanında olduklarını ve tecrübelerini aktarmaları gerekmektedir. Kendilerini yalnız hissetmeleri büyük ölçüde yanlış düşüncelere düşmesinde etkili olacaktır. Değişime uğrarken kendini iyi hissetmesi oldukça güçtür, sivilce vb. çıkıntılar rahatsızlık verecek ve kararlarında bulanıklığa neden olacaktır. Bulunduğu çevrenin ne derece güvenilir olduğunun iyi takip edilmesi gerekir. Tam bu arayış dönemlerinde içine düşmekten çekinmeyecekleri hatalar uzun bir zaman peşlerinden gelebilir.

Eve giriş çıkış saatlerinde değişimler gözetilmeye başlandığında çocukların ergenliğe geçiş dönemlerini fark etmek daha rahat olacaktır. Dinlediği müzik tarzından giyimine kadar daha farklı stiller benimser. Eğer hafta bir kadar değişik tarzlarda görüyorsanız kesinlikle çekinmeden müdahale edin. Arkadaş ortamıyla daha farklı yerlere gezmeye gitmek isteyecektir, kendini daha büyük görecek haklar talep etmeye başlayacaktır. Böylelikle ergenlik dönemine geçiş belirtileri de oldukça net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Dikkat edilmesi gereken birçok nokta varken temelde çok fazla üzerine gidilmemesi gerekir. Aksi taktirde daha önce çocuğunuz tarafından görmediğiniz tepkilerle karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Bununla birlikte aranızdaki mesafenin açılması kendini daha özgür ve yetişkin hissettirecektir. Bu sırada sizin aşırı tepkiler vermeniz gerilimi artırarak onu üzecek ya da daha fazla size sinirlenmesine neden olacaktır.

Ergenlik Dönemine Geçişlerde Nasıl Davranılması Gerekir?

Çocuklar artık gençlik dönemlerine geçişlerde farklılık göstermek zorundadır. Bu her çocukta farklı olarak gözlemlenir, bu sıra anne babanın üzerine düşen en büyük görev onun yanında olmaktır. Çünkü çocuğunuzu bu Dünya’da en iyi sizin tanıyor olmanız gerekmektedir. Yakın zamanda gözünüz takılan farklılıkların ona uygun olup olmadığı konusunda en iyi bilgiyi yine siz verebilirsiniz. Aile büyükleri tarafından düzgün bir dille uyarılmak kendini iyi hissettirebilir ve kafasındaki planları gözden geçirme fırsatı yakalar. Gereksiz sinirlenmeler vb. durumlara hazırlıklı olmak her iki taraf içinde önemlidir.

Sürekli olarak yüksek tempo ve hararetli konuşmalar neticesinde, istenmeyen durumlarla karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır. Kesinlikle ılımlı yaklaşması gereken taraf siz olmalısınız ve ona göre davranmalısınız. Karşılığının çok değişik ve beklenilen aksine olacağını düşündüğünüz tepkilerden kaçınmanız doğru bir seçim olacaktır. Sorunların çok büyük boyutlarda ve karşı konulamaz bir hal aldığını düşünüyorsanız. Hemen bir uzman hekim kontrolüne gidilmesinde fayda var.

[irp posts=”1086″ name=”Ergenlik Dönemi Yaşanılanlar”]

Çevresel etkenler neticesinde kendisi boşlukta hissediyor olabilir, doğruları yanlış yanlışları doğru anlıyor olabilir. Arkadaşları arasında yaşadıkları diyaloglar neticesinde her zamankinden daha asabi olma şansı var. Sizden taraf bir tepki gördüğünde daha fazla etkilenecek ve çok daha sıkıntılı zamanlara merhaba diyecektir. Çocuk sağlığı her noktada farklılık gösterse de ergenlik dönemi diğerlerine göre çok daha ayrıcalık gerektirmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz