Ana SayfaHastalıklarEpilepsi Nedir?

Epilepsi Nedir?

-

Epilepsi nöbeti veya da krizi, beyinin normal olarak yerine getirmesi gereken işlevlerinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen, normal olmayan aktivite sonucunda hasar görmesi durumudur. Epilepsi nöbetlerine, başka bir deyişle, Sara da denir. Bu nöbetlerden sonra, hastada, geçici olarak bilinç kaybı görülür. Epilepsi, son zamanlarda oldukça yaygın görülür. Bu hastalığın görülmesi, meydana gelmesi, cinsiyet farkına bağlı olarak belli bir yoğunluk göstermez. Aynı zamanda, epilepsi, belli bir yaş grubunda da görülür demek mümkün değildir. Herhangi bir yaş grubunda, herhangi bir cinsiyette ve herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Epilepsi Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Epilepsi ya da diğer adıyla sara hastalığının nedenleri çok çeşitlidir. Ayrıca kişiden kişiye de değişkenlik gösterir. Genel olarak bahsetmek gerekirse, epilepsi hastalığının nedenlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

  • Hipokampal skleroz
  • Beyin damarlarında bulunan ya da meydana gelen gelişimsel bozukluklar
  • Beyin tümörleri
  • Sinir sistemi enfeksiyonları
  • İmmun aracılı inflamasyonlar
  • Hipoksik-iskemik beyin hasarları
  • Beyin dokusunun gelişimsel bozuklukları,
  • Kalıtımsal hastalıklar ve de genetik nedenler

Epilepsi hastası olan tüm kişilerin nöbetleri kontrol altına alınmış olsa bile, bazı meslekleri yapmaları, bu hastalar için uygun değildir ve çok zararlıdır. Bu mesleklerden bazıları: pilot, toplu taşıma araçlarında sürücülük ve de cerrah gibi meslek grupları bunlara örnektir. Bunun yanı sıra, epilepsi hastalığı olan bu kişilerin, düşme veya yaralanma riskinin olduğu işleri yapmaları da, sağlık açısından uygun değildir. Bu kişilerin gece vardiyasında çalışmaları da uygun değildir.

Hastalara Öneriler Nelerdir?

Epilepsi hastalarının aşağıda sıralanan önerilere dikkat etmeleri gerekir. Uzun süre aç kalmamaları gerekir. Çünkü açlık ve aynı zamanda uykusuzluk da bu nöbetleri tetikler. Doktora danışmadan hiçbir ilaç kullanmamaları gerekir. Çünkü bazı ilaçların bileşiminde bulunan maddeler bu hastalığı tetikleyebilir. Depresyon durumları epilepsi için tetikleyicidir, dikkatli olmak gerekir. Moral, motivasyon seviyesinin yüksek olması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz