Ana SayfaModaEnginar Çayının Faydaları Nelerdir?

Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?

-

Uzun zamanlardan beri adeta bir şifa kaynağı olarak kullanılan enginar çayının birçok farklı konuda insan sağlığına yararları bulunmaktadır. Akdeniz ülkesi olan hemen hemen her ülkede bulunmakta olan enginar hem yemeklerde hem de çay olarak tüketilmekte olan bir doğal besin kaynağıdır. Tadı genel olarak sevilmeyen enginarın, kuru yaprakları sayesinde birçok farklı sağlık sorunu tedavi edilebilmektedir. Bunların yanı sıra diyet yapanların da vazgeçilemez yemeği olan enginar, düşük kalorili bir besin olduğu için fazla kilolardan arınmak için de son derece etkilidir. İsterseniz şimdi gelin hep birlikte enginar çayının faydaları neler hep birlikte bakalım.

Enginar çayının faydalarına göz atalım…

Geçmişten günümüze kadar sürekli olarak besin kaynağı olarak tüketilen enginarın yapraklarından da yararlanılarak yapılan enginar çayının insan sağlığına birçok farklı konuda faydası bulunmaktadır. Akdeniz ülkelerinin hemen hemen hepsinde doğal olarak yetişmekte olan enginar, serin geçen yaz aylarında yetiştirilmektedir. Enginar çayının faydaları neler bunlara bakacak olur isek;

  • Enginar çayı, uzun yıllardan beri sindirim sorunları ile başa çıkmak için kullanılmaktadır. Enginar çayını günde yaklaşık olarak 2 bardak kadar tüketerek sindirim sorunlarınızı azaltabilirsiniz.
  • Enginar çayı yine bir sindirim sorunu olarak da sayabileceğimiz karın şişliği, yoğun ishal, yoğun kabızlık, böbrek rahatsızlıkları ve idrar yapamama gibi sorunların tedavisinde sık sık kullanılmaktadır.
  • Enginar çayının en fazla bilinen faydalarından bir tanesi de kan dolaşımını arttırmasıdır. Kan şekerinin ve kötü kolesterolün düşmesinde de büyük bir etkiye sahip olan enginar çayı, aynı zamanda da iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.
  • Enginar çayını düzenli olarak insanların ciltlerinin daha sağlıklı ve daha parlak bir görünüme kavuştuğu bilinmektedir.
  • Kusma, mide ağrısı, karın ağrısı mide ekşimesi ve bunlara benzer sorunların tedavisinde son derece etkilidir.
  • Enginar çayı zayıflayan karaciğerlerin daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak fonksiyonlarının artmasına da etki eder.
  • Enginar çayı uzun yıllardan itibaren siroz hastalığının tedavi edilme aşamasında sürekli olarak kullanılmıştır.

Enginar çayı hazırlanışı

Marketlerden ya da pazarlardan isteyen herkesin rahatlıkla satın alabileceği enginarın çayı sağlığa oldukça faydalıdır. Enginar çayı hazırlamak için; öncelikli olarak büyük boy bir enginarı alıp iyi bir şekilde yıkamalı, saplarını da temizleyip kesmelisiniz. Geniş bir tencere ya da farklı bir kapta su kaynatın. Kaynamakta olan suyun içerisine temizlediğiniz enginarı bütünce atın ve yaklaşık olarak 1 saat kadar kaynatın. Yavaş yavaş enginarın kaynaması ile birlikte su kahverengi bir renk alacaktır. Ocağı kısın ve ardından yaklaşık olarak yarım saat ya da 40 dakika kadar daha bekleyin. Ocağı kapatın ve çıkan enginar suyunu bardağa dökün. İsteğe bağlı olarak tatlandırma amaçlı içerisine bal ilave edebilirsiniz. Sıcak şekilde ya da soğumasını bekledikten sonra enginar çayını gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz