Home Psikoloji Endişelerinizden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Endişelerinizden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Endişelerinizi Yenebilirsiniz !

0

Endişeli misin? Sürekli olarak “Ya eğer”, “Mümkün mü”, “Olmazsa”, “Ama” gibi negatif endişe eğilimleri mi taşıyorsunuz ? Aklınız ne olabileceği veya olmayabileceği hakkında korkunç görüntüler çağrıştırıyor mu? Bir karar vermeye çalıştığınız zaman, endişeleriniz sizi durdurur mu? Eğer öyleyse, aşağıdaki ipuçları endişelenmeyi bırakmanıza ve tekrar yaşamaya başlamanıza yardımcı olacaktır. Harekete geçebilir, sorunları çözebilir, daha iyi kararlar verebilir ve sonunda rahatlayabilirsiniz. Endişelenmeyin !!!

Harekete Geçin:

Endişe duyduğunuz zaman vücudunuz stresli hormonları dışarı çıkarır. Oturmak ve seni rahatsız eden şeyleri düşünmek yerine, kalkın ve bir şeyler yapın. Gerçekten endişe duyduğunuz sorunu çözmek için harekete geçtiğinizde genel olarak endişelenmenize gerek kalmaz, hareket halindeki enerjiyi serbest bırakmaya ve başka bir yöne doğru aktarmaya yardımcı olur. Egzersiz yapın, çamaşır ya da tabaklar doldurun, yürüyüşe çıkın, telefon görüşmesi yapın, sadece bir şeyler yapın.

Karar Verin:

Endişe etmekten kurtulmanın en iyi yollarından biri basitçe bir karar vermekten geçmektedir. Çoğu zaman hiçbir şey yapmamak en çok endişeye neden olan şeydir. Ya yanlış kararı verirseniz? Ne olmuş yani! En azından bir karar verildi ve oradan devam edip bir dahaki sefere daha iyi bir karar verebilirsiniz. Ayrıca hatalardan, ilk defa her şeyi mükemmel bir şekilde yapmaktan öğrendiğinizden çok daha fazlasını öğreniyorsunuz.

Çözün:

Bazen endişeleriniz sadece hayal gücünüzün figürleri olabilirken, diğerleri aslında gerçek problemlerdir. Bu durumda yapmak istediğiniz şey, durum, kişi veya ŞİMDİ sorunu ile karşı karşıyasınız! Bir telefon görüşmesi yapın, randevu alın, o kişiyle konuşun, bir anlaşmaya varın, bir uzlaşma bulun, ne gerekiyorsa yapın, yapın ve şimdi yapın. Stres ve endişelerinizin çabuk çözüleceğini göreceksiniz.

Rahatlayın:

Endişe kısır döngüdür. Ne kadar stresli olursanız endişelenme eğiliminiz o kadar artar ve ne kadar fazla endişelenirseniz daha fazla stresli hissedersiniz. Endişe-stres, endişe-öfke ve diğer olumsuz duyguların üstesinden gelmenin en iyi yolu, basit bir rahatlama eylemidir. İster uzun bir banyo, yürüyüş, meditasyon, nazik bir yoga, okuma ya da yatıştırıcı müzik dinleme gibi dinlenmenin en sevdiğiniz yolu olsun, her gün bir kaç dakikanızı ayırmak için mutlaka zaman ayırın.

Nefes Alın:

Stresli ve endişeli olduğunuzda ne kadar nefes aldığınızı fark ettiniz mi? Hızlı bir şekilde rahatlamak için denenmiş ve doğru bir yöntem olan yapmakta olduğunuz her şeyi durdurmak ve burnunuzdan yavaş derin bir nefes almak, yavaş bir şekilde tutmak ve sonra ağzınızdan yavaşça nefes almaktır. (Nasıl düzgün bir şekilde nefes verebileceğine dair bir fikir edinmek için bir çorba kaşığı sıcak çorbanın üzerine üflediğini düşünün.) Bunu 3-10 kez yapın ve bedeninizi ve zihninizi rahatlatın.

Tüm bu teknikleri deneyin ya da en çok ilginizi çeken bir ya da iki tane seçin ve endişeyi bırakmak için bunu günlük bir alışkanlık haline getirin.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version