Ana SayfaÇocuk HastalıklarıEn Sık Karşılaşılan Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

En Sık Karşılaşılan Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

-

Herkesin yaşamı boyunca bir kere olması şartıyla olduğu bazı hastalıklar vardır. Genellikle çocuk yaştayken geçirdiğimiz bu çocuk hastalıkları ileri yaşlarda görüldüğü taktirde çok daha tehlikeli olabilir. Bu hastalıklar arasında yer alan en bilindik hastalıklardan biri su çiçeği hastalığıdır. Su çiçeği bulaşıcı bir hastalık olarak bilinmektedir. Vücudumuzun her yerinde çıkacak su balonları şeklindeki lekeler şeklinde görülmektedir. Genellikle çocukların geçirdiği hastalıklar arasında en bilinen hastalıklardan biridir. Bunun için yapmamız gereken hastalık sırasında çocuğun sudan uzak tutulması ve bulaşmaması için daha önce bu hastalığı geçirmeyen kişilerden uzak tutularak dinlenmesidir.

Kızamık her çocukta çıkabilir

Bildiğimiz gibi 0-6 yaş grubundaki çocukların en çok yakalandığı hastalıklardan biri olan kızamık bulaşıcı olarak bilinen önemli bir hastalıktır. Doktor kontrolünde tedavi görülmesi gereken bu hastalık genellikle vücutta çıkan kızarıklık şeklindeki lekeler ile bilinmektedir.  Ayrıca kızamık hastalığı yaşayan çocuklarda bitkin ve yorgun bir hal bulunur. son dönemlerde tedavi olarak aşı geliştirilen bu hastalık artık eskisi kadar şiddetli tepki göstermemektedir.

Son dönemlerin çocuk hastalıkları arasında en sık görülenler

Son dönemlerde sıkça duyduğumuz çocuk hastalıkları arasından biri de obezitedir. Daha küçük yaşlarda yakalanan bu hastalık gdo ve fast food yiyeceklerin bol miktarda tüketilmesi sonucu oluşan bir hastalık olmaktadır. Bu hastalıktan uzak kalmak için daha sağlıklı yiyecekler tercih etmekte fayda vardır. Fakat çocukların dikkatini çeken abur cubur yiyeceklerden onları uzak tutmak o kadar da kolay değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz