Ana SayfaKişisel GelişimEn İyi Kişisel Gelişim ve Psikoloji Siteleri

En İyi Kişisel Gelişim ve Psikoloji Siteleri

-

Kişisel gelişim nedir? Kişisel gelişim nasıl gerçekleşir?

Kişisel gelişim nedir sorusuna, insanın kendini tanıması ve taşıdığı özellikleri fark etmesi, kendisine yaşam hedefleri koyarak, bu hedeflere ulaşmak amacıyla stratejiler geliştirmesi, diğer insanlarla sağlıklı iletişim kurabilme becerilerini geliştirmesi, olumsuz duygu ve düşüncelerini, olumlu duygu ve düşüncelere evirmesi sürecidir diyebiliriz.

Kişisel gelişim süreci genellikle, insanın kendinde gördüğü eksiklikleri ve yanlışları değiştirme çabası ve telafi etme gayreti ile başlar. Kişisel gelişimin amacı, insanın var olan potansiyelini sonuna kadar değerlendirmesi ve mevcut ruh halini, çok daha sağlıklı bir yapıya dönüştürmesidir.

Kişisel gelişim,  tüm dünyada insanların çokça merak duyduğu ve ilgilendiği bir alandır. Bu nedenle, kişisel gelişim testleri oluşturulmuş, kişisel gelişim kitaplarıkişisel gelişim yazıları ve kişisel gelişim sözleri, kişisel gelişim hikayeleri, kişisel gelişim filmleri, kişisel gelişim videoları ve kişisel gelişim siteleri oldukça büyük bir rağbet görmüştür.

Fakat kişisel gelişim, kapalı bir toplum olan Türk toplumunda, Avrupa, Amerika ve hatta Asya ülkelerine nazaran biraz daha geri kalmış bir konudur. Ülkemizde, kişisel gelişim kitaplarının, son dönemde biraz artış gösterse bile, yeterli ilgiyi görmeyişi ve Türk yazarlar tarafından bu konuda yeterince kitap yazılmayışı, aslında kişisel gelişim alanında geri kalmışlığımızın bir göstergesidir.

Bütün bunlara rağmen, sayıları az da olsa, ülkemizde kaliteli kişisel gelişim sitelerinin varlığı ise sevindiricidir. Bu yazımızda sizlere, istifade edebileceğiniz en iyi kişisel gelişim ve psikoloji sitelerini derlemeye çalıştık.

1-) Kigem (Kişisel Gelişim Merkezi)
Kişisel gelişim alanında, ülkemizin yetiştirdiği en önemli uzman ve yazarlardan biri olan Mümin Sekman tarafından hizmete sunulan ve uzman bir kadronun hazırladığı birbirinden kaliteli içerikleri ile zenginleştirilen Türkiye’nin en eski kişisel gelişim sitesi özelliğine sahip olan Kigem, tam 16 sene 7 aydır hizmet veriyor. Kişisel gelişim alanına ilgi duyanların, yer imlerinin birinci sırasında yer alması gereken websitesi bize göre kesinlikle Kigem olmalıdır. (http://www.kigem.com/)

2-) Genç Gelişim
Kişisel gelişim ile ilgili pek çok konuda, yüzlerce yazının yer aldığı, Genç Gelişim Dergisi’nin websitesi olan bu site, kişisel gelişim alanına meraklı olanların ilgisini çekecek kalitede ve zenginlikte bir site. 12 yılı aşkın bir süredir hizmet veren Genç Gelişim, istifade edilebilecek en iyi kişisel gelişim sitelerinden biri. (http://www.gencgelisim.com/v2/)

3-) Kişisel Başarı
Ülkemizde hizmet veren en eski ve köklü kişisel gelişim sitelerinden biri olan kisiselbasari.com, 13 yıldan fazla bir süredir kaliteli içeriği ile ziyaretçilerinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Ağırlıklı olarak, kişisel gelişim, psikoloji ve rehberlik konularında yazıların bulunduğu bu websitesi, kişisel gelişim alanında, tartışmasız en iyi hizmeti veren sitelerden biri. Bu yazıyı okuyan biri olarak kisiselbasari.com, hala en çok ziyaret ettiğiniz sitelerden biri değilse, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. (http://kisiselbasari.com/)

4-) Kendini Geliştir
11 yıla yakın bir zamandır hizmet veren ve Özgür Şahin tarafından hazırlanan kendinigelistir.com, birbirinden kaliteli makaleleri, doyurucu bilgilerle dolu içeriği, ilgi çekici kişisel gelişim testleri ve köşe yazıları ile sık sık ziyaret edilmesi ve yer imlerine eklenmesi gereken en iyi ve en başarılı kişisel gelişim sitelerinden biri. (http://www.kendinigelistir.com/)

5-) Aktüel Psikoloji
Yaklaşık 10 senelik bir geçmişi olan Aktüel Psikoloji, ülkemizdeki en iyi kişisel gelişim ve psikoloji sitelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Psikoloji alanındaki haber ve gelişmeleri ziyaretçileriyle paylaşan Aktüel Psikoloji ayrıca, rehberlik, cinsel yaşam, özel eğitim alanlarında da ziyaretçilerine doyurucu bilgiler veriyor. (http://www.aktuelpsikoloji.com/)

6-) Aktüel Eğitim
Aktüel Eğitim, daha çok rehberlik ve eğitim alanlarında hizmet veren, bu alanda ülkemizin duyduğu ihtiyacı karşılayan kaliteli sitelerden biri. 10 yılı deviren Aktüel Eğitim, alanla ilgilenenler için yeterli bilgilerle dolu bir websitesi. (http://www.aktuelegitim.com/)

7-) Hayatım Değişti
Kişisel gelişim alanında ender forum sitelerinden biri olan hayatimdegisti.com, 12 yıla yakındır hizmet veren kaliteli bir forum sitesi. Kişisel gelişim ürünlerinin satışının da yapıldığı bu platformda, kişisel gelişim ve psikoloji alanında yapılmış olan, oldukça doyurucu bilgi ve paylaşımlara ulaşabilirsiniz. (http://www.hayatimdegisti.com/forum/)

8 -) Psikoloji Portalı
4 yılı aşkın bir süredir hizmet veren psikolojiportali.com, uzman pedagog ve psikolojik danışmanlar tarafından hazırlanan, oldukça kaliteli bir platform. Kişisel gelişim, psikoloji, çocuk ve aile eğitimi konularında doyurucu bilgilerin verildiği Psikoloji Portalı, alana ilgi duyanlar ve anne-babalar tarafından sık sık ziyaret edilmesi gereken bir websitesi. (http://www.psikolojiportali.com/)

9-) E-Psikiyatri
NP Gruba bağlı ve Üsküdar Üniversitesi’nin de desteklediği e-psikiyatri, psikoloji ağırlıklı haber, makale ve köşe yazıları ile hizmet veren, ülkemizin bu alandaki ihtiyacını karşılayan en önemli websitesi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin psikoloji alanında yetiştirdiği, nadir psikiyatrlardan olan Prof. Dr. Nevzat Tarhan başta olmak üzere, psikoloji alanında pek çok uzmanın yazılarının da yayınlandığı e-psikiyatri, alana ilgi duyanların sık sık ziyaret etmesi gereken bir websitesidir. (http://www.e-psikiyatri.com/)

10-) E-Psikoloji
E-psikoloji, bir psikoloji forumu. Ülkemizde maalesef psikoloji alanında birkaç forum sitesi var ve mevcut psikoloji forumlarının içinde, bize göre en iyisi e-psikoloji.com forumu. Üye profilini ağırlıklı olarak, Psikoloji ve PDR bölümünde okuyan öğrencilerin oluşturduğu bu forumda, psikoloji ile ilgili pek çok bilgiye ulaşabilir, yaşadığınız sorunlarla ilgili fikir alış-verişinde bulunabilirsiniz. (http://e-psikoloji.com/forum/index.php)

11-) Gerçek Başarı
Bizim gibi kişisel gelişim alanında yeni olan gercekbasari.com, ürettiği kaliteli ve ilgi çekici içerikleri ile, kişisel gelişim alanında ümit vaat ediyor ve bu sitemiz de sık sık ziyaret edilmeye değer. (http://gercekbasari.com/)

12-) Psikoyorum Tv
Psikoyorum Tv, yine NP Gruba bağlı bir websitesi. Adından da belli olacağı gibi, sadece videoların bulunduğu Psikoyorum Tv, psikoloji ve kişisel gelişim alanlarındaki uzmanların, katılmış olduğu televizyon programlarının videoları ile ziyaretçilerine hizmet veriyor. Kalitesi ve ülkemizde bu alanda tek olması sebebiyle Psikoyorum Tv’yi, psikolojiye ilgi duyanların kesinlikle yer imlerine eklemesi gerekiyor. (http://psikoyorum.tv/)

Umarız önümüzdeki yıllarda, çok daha fazla sayıda kişisel gelişim ve psikoloji sitesi ülkemiz insanına hizmet vermeye başlar. Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi, bu alan maalesef ülkemizde kısır kalmış bir alan ve insanımızın çok daha fazla sayıda, kaliteli kişisel gelişim sitesine ihtiyacı var.

Not: Listeye eklenmesini istediğiniz, bizim gözümüzden kaçan kaliteli kişisel gelişim ve psikoloji sitelerini, aşağıda yer alan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz