Ana SayfaKitapEn Çok Okunan 10 Aşk Romanı

En Çok Okunan 10 Aşk Romanı

-

Edebiyatın en önemli temalarından birisi ‘’aşk’’ temasıdır. Kimileri tarafından çok sevilerek hayran duyularak okunan aşk romanı kimilerince de hafife alınır. Ama aşk ve aşk romanı hafife alınacak gibi değildir bence hafife alınacak olsa Mecnun Leyla’sı için o kadar şey yapar mı peki ya Tahir Zühre için olanlara katlanır mıydı peki ya Aslı ile Kerem’ e ayıp etmiş olmazlar mı aşk romanlarını hafife alanlar. Okuyan herkesin ağzında ayrı bir tat bırakan aşk romanı Aslı ile Kerem, Tahir ile Zühre, Talat ile Fitnat, Leyla ile Mecnun gibi nicesi vardır edebiyatta. Sizde bunlara benzer aşk romanı okumak istiyorsanız gelin beraber bu listeye göz atalım.

Anna Karenina / Lev Nikolayeviç Tolstoy

Ünlü Rus yazar Tolstoy Anna Karenina’yı aşk yönünden çok başka dilde ele almıştır. Eğer aşk romanı okumayı seviyorsanız okumanız gereken çok önemli bir eserdir.19. yüzyılda yaşanan yasak aşkı anlamaktadır.

Madame Bovary / Gustave Flaubert

  1. yüzyılda yazılmış önemli eserlerden birisidir. Bu kitaptan sonra toplumda Bovarizm akımı oluşup psikolojide tatminsizlik, memnuniyetsizlik gibi rahatsız edici durumlar ortaya çıkmıştır.

Kırmızı ve Siyah / Henri Stendhal

Dünyanın en önemli aşk romanından birisidir. Konusu gazeteden alınan bir yargılama haberinden türemiştir. Tutkulu bir aşk romanı örneğidir.

Genç Werher’in Acıları / Johann Wolfgang von Goethe

Bu roman bir mektup romanı olup iki haftada yazılmıştır. Romanın yayınlanmasından sonra intihar vakalarında çok artış görülmüştür ve toplum kitaptaki karakterlerden etkilenerek onlar gibi davranıp onlar gibi giyinmeye başlamıştır.

Vadideki Zambak / Honore de Balzac

Yazarın en bilinen kitaplarından birisidir. Kitap imkânsız aşkları konu edip Fransız devrimi sonucunda toplumsal açıdaki ipuçlarını duygusal bir şekilde anlatmaktadır. Okuru olayın içerisine sürükleyen kişi ve yer tasvirlerinde oldukça başarılıdır.

Kolera Günlerinde Aşk / Gabriel Garcia Marquez

Yazarın en ünlü romanıdır. Olay kurgusu 19. Yüzyılın sonu 20. Yüzyılın başında geçmektedir. Kitapta acı çekişin yüce bir davranış olduğunu oldukça yoğun bir şekilde işlenir.

Ve Durgun Akardı Don / Mihail Şolohov

Eser dört ciltlik olup yazarın ilk en büyük eseridir. Yazar bu romanla Nobel ödülü almıştır ve roman çok geniş bir zaman dilimini kapsamaktadır.

İlk Aşk / Ivan Turgenyev

Romanda genç bir erkeğin babasının yaşındaki bir kadına âşık olmasını anlatır ve bu aşk hikâyesinde oğlanın rakibinin babası olması durumu biraz farklı boyutlara çekebilir.

Lolita / Vladimir Nabakov

Sinemaya ve yazarı tarafından Rusçaya çevrilmiş bir romandır. İlk yazılış dili İngilizcedir.

Muhteşem Gatsby / F. Scott Fitzgerald

Genç ve yakışıklı olan kitaptaki karakterimiz zengin muhitte olan villasında partiler vermektedir. Zenginliği komşuları tarafından merak konusu olan karakterin para harca tutkusu vardır ve zevkleri için para harcamaktan kaçınmayan birisidir. İşte bu hayatın arkasında yatan hüzünlü hayat hikâyesini anlatır yazar bize romanında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz