Ana SayfaModaEmziren Anne Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalıdır?

-

Her anne hamilelik sırasında alınan 9-12 kiloyu vermek için hamilelik sonrasında çeşitli diyetler yapmaktadır. Kontrolsüz yapılan diyetlerde anne sütünün besleyici özelliğini kaybetme riski olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Her anne çocuğunun sağlıklı bir anne sütü alarak büyümesini ister. Peki, hem kilo almadan hem de sağlıklı ve besleyici bir anne sütü nasıl elde edilir?

Hem anne sütünü artıran hem de kilo vermeye yardımcı olan beslenme önerileri

Su İçmek

Her diyet programında olduğu gibi hamilelik sonrasında da su tüketimi kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bol miktarda su tüketimi metabolizmayı hızlandırıp kilo verilmesine destek olmaktadır. Emziren anne diyeti sırasında su tüketimi anne sütünün oluşumunu da artırarak daha çok anne sütü almanızı sağlar. Uzmanlar bu konuda emziren annelerin günlük ortalama 3-4 litre su tüketmeleri gerektiğini söylüyor.

Taze Meyve Ve Sebzeler

Sağlıklı beslenme sırasında mutlaka tüketilmesi gereken besinler meyveler ve sebzelerdir. Emziren anne diyeti yapacak anneler bu konuya özellikle dikkat etmelidir çünkü meyve ve sebzeler tam bir vitamin deposu ve enerji kaynağıdır. Gerek ara öğünlerde gerek araya sıkıştırılarak mutlaka meyve ve sebze tüketilmelidir. Sebze tüketimi sırasında sebzelerin içerdiği besin öğelerinin kaybolmaması için az haşlanmış olarak tüketmek sağlıklı olacaktır. Hepsi birer vitamin deposu olan meyvelerden de günde 4-5 adet tüketebilirsiniz. Aynı zamanda meyve ve sebzelerin suları emziren anne diyeti sırasında sağlık açısından tüketilmelidir.

Baklagiller

Emziren annelerin diyetleri sırasında özenle tüketmeleri gereken bir başka besin çeşidi de baklagillerdir. Baklagiller sofralarımızın vazgeçilmezi olan yiyeceklerdir. Baklagiller ile yapılan yemekler içerdiği besleyici özellikler sayesinde anne sütünü iki katına çıkarabiliyor aynı zamanda baklagilleri salataya katarak kilo vermenize yardımcı bir halede getirebilirsiniz. Haftada yaklaşık olarak 4-5 porsiyon baklagiller tüketimi sizin ve çocuğunuzun sağlığı açısından önemlidir. Kırmızı ve yeşil mercimek, fasulye, nohut ve barbunya gibi besinler hem çok besleyici hem de emziren anne diyeti sırasında kilo vermeye yardımcı birer besindir.

Tahıllar

Sağlıklı beslenme sırasında mutlaka tüketilmesi gereken bir başka besin ise tahıllardır. Tahıllar besleyici özelliğinin yanı sıra sindirim, boşaltım ve bağışıklık sistemlerini destekleyerek daha sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Emziren anne diyeti sırasında tam tahıllı besinler tüketmek anne sütünün içeriğini de güçlendirerek emzirilen bebeklerin daha sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Aynı zamanda anne sütü üretimini artıran tahıllı besinler metabolizmayı da ciddi oranlarda hızlandırarak kilo vermenize de yardımcı olurlar. Günümüzde pek çok tahıllı kraker, atıştırmalık mevcut. Günlük tahıl ihtiyacınızı bu besinlerden veya tam tahıllı ekmeklerden karşılayabilirsiniz bu sayede daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Emziren anne diyeti sırasında mümkün olduğunca zararlı besinlerden kaçınmalı ve bol bol su tüketimi yapılmalıdır. Meyve ve sebze tüketimine önem gösterilmeli sağlıklı besinler tüketilerek hem sağlıklı kilo verilmeli hem de anne sütü desteklenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz