Ana SayfaKişisel GelişimEmpati Yeteneğini Geliştirmenin 4 Yolu

Empati Yeteneğini Geliştirmenin 4 Yolu

-

Empati yeteneğini geliştirme yollarını açıklıyoruz. Son yıllarda sıkça kullanılan kelimelerden biri de empati. Empati tam olarak, insanın kendisini karşısındakinin yerine koyup ona göre davranması anlamına gelir. Peki kaçımız bu konuda iyiyiz? Gerçek manada insanların ne düşündüğünü umursuyor musunuz? Yoksa, karşıdaki konuşurken, ne cevap vereceğinizi mi düşünüyorsunuz? Ya da aklınız başka yerlerde seyahatte mi oluyor?

Daha sağlıklı ilişkiler ve iyi bir iletişim için empatik güçlerin gelişmiş olması oldukça önemlidir. Çünkü iletişim çağında yaşıyoruz ve sağlıklı ilişkiler için, karşınızdaki ile sağlıklı bir iletişim kurmanız büyük önem taşıyor.

Empati yeteneğimizi nasıl güçlendirebiliriz?

1-) Etkin Bir Dinleyici Olmak
Empati için, dinleme yeteneğimizi geliştirmemiz gerekir. Karşımızdakini doğru anlamak için, öncelikle iyi bir dinleyici olmalıyız. İyi bir dinleyici olduğunuzda yanlış anlaşılmalara da meydan verilmez. Aktif dinleme, tam olarak karşımızdakinin ne söylediğine odaklanmaya bağlıdır. Karşımızdaki konuşurken, aklımızdan bin bir şey geçiyorsa, vereceğimiz cevabı düşünüyorsak iyi bir dinleyici değiliz demektir. Karşındakini tam olarak anladığında vereceğin cevabın bir hükmü olur. Etkin dinleme becerilerinizi geliştirdiğinizde, çevrenizdeki insanların, sizinle daha çok konuşmak ve dertleşmek istediklerini göreceksiniz.

2-) Önyargılardan Sıyrılma

Önyargılar, insanlara yaklaşırken önümüze çekilmiş birer duvar gibidir. Aranızda duvar varken biriyle konuşamazsınız.  Kendinizden farklı, sizin gibi düşünmeyen insanlarla daha çok iletişime geçmeniz, önyargılarınızı yenmenin birinci adımıdır. Onları da anlamaya ve neden farklı düşündüklerini kavramaya çalışın. Herkesin sizin gibi düşünmek zorunda olmadığını unutmayın. Bizi güzel yapan farklılıklarımızdır.

3-) Başkaları Hakkında Merak Duygunuzu Kabartın
Her gün önünden geçtiğiniz evsiz dilencinin, apartmana girip çıkarken karşılaştığınız üst kat komşunuzun nasıl bir hayatı var neler yaşamışlar, hikayeleri ne hiç merak etmiyor musunuz? Onlara bir selam vermeyle başlayabilirsiniz. Sonra belki komşunuzu evinize davet eder, dilenen adamla bir yerde çay içmek istersiniz. Konfor bölgenizi terk edin ve farklı insanlarla iletişim kurmayı deneyin.

4-) Güven Kazanın
İnsanlarla duygularınızı ve düşüncelerinizi açıkça paylaşın. Konuşmaktan korkmayın. 5 dakika önce tanıştığınız birisine bütün hayat hikayenizi anlatmayın elbette. İnsanlarla açık bir şekilde konuştuğunuzda onlar da size karşı açık olmak isteyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz