Ana SayfaModaElma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

-

Elma sirkesi yıllardır temizlik, sağlık gibi alanlarda kullanılan bir maddedir. İçerdiği elma asidinin pek çok konuda faydası vardır. Önceden evlerde yapılan elma sirkesi, günümüzde marketlerde de satılmaktadır. İçeriğinde potasyum, kalsiyum, sodyum ve bol miktarda C vitamini bulunur.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi çok uzun zamandır hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Metabolizmayı güçlendirerek hastalıklara karşı bağışıklığın gelişmesini sağlar.  Doğal antibiyotik olarak adlandırılabilir.  Cilt ve organ sağlığı için oldukça değerli bir besin kaynağıdır.

Sindirim Sistemine Faydaları

Elma sirkesi lifli bir yapıya sahiptir. Pektin olarak da bilinen bu lifli yapı bağırsaklarda oluşan kasılmaların ve spazmların tedavisinde kullanılır. İshal gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.  İshal hastalığı süresince su ya da meyve suyu gibi sıvılarla birlikte tüketildiğinde olumlu sonuçlar vermektedir.  Sindirim sisteminin bir başka problemi olan hazımsızlık gibi durumlarda da oldukça etkilidir.  Hazımsızlık durumunda bal ile karıştırılarak içildiğinde problemin ortadan kalkmasına yardımcı olur.  Mide hastalıklarından olan ve gün içerisinde ağrılı bir şekilde kendini hissettiren gastrit durumunda da ağrıları azaltma etkisi vardır. Elma sirkesi genel olarak bağırsaklara enerji vererek daha hareketli olmalarını sağlar ve bu durumda da sindirim sistemi şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Sinüzit için Faydaları

Solunum yolu rahatsızlıklarından biri olan sinüzit konusunda elma sirkesi tedavi amaçlı kullanılabilir.  Sinüsleri temizleyerek daha rahat ve sağlıklı nefes almayı sağlar.

Sinüzit için Faydaları

Vücudun Direncini Arttırır

 Bu sirke içeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurur. C vitamini vücut için enerji kaynağıdır. C vitamini dışında vücut için yararlı pek çok vitamini de içerisinde bulunduran sirke vücut direncini arttırma konusunda oldukça iyidir. Vücudun kuvvetlenmesi ve bu sayede hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. İçerisindeki kalsiyum; kemik ve kasların yapısına katılarak güçlendirir.

Grip ve Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı ve grip kış aylarında oldukça kolay bulaşan hastalıklardır. Elma sirkesi grip ve soğuk algınlığıyla birlikte hissedilen ağrıların azalmasına yardımcı olarak boğaz ağrılarını geçirir.  Bir bardak ılık su içerisine bir miktar elma sirkesi katılarak gün içerisinde 2 3 kez içilirse hastalığın tedavisinde oldukça yol kat edilmiş olur. Öksürük gibi şikayetlerin azalmasını sağlar.

Ağız ve Diş Sağlığı İle İlgili Faydaları

Bu sirke içerisinde elma asidi barındırır. Bu asit kötü nefes kokusunu giderirken diş üzerinde ve diş etlerinde barınan zararlı bakterileri ortadan kaldırır. Bir bardak suyun içerisine bir miktar sirke katılarak günde 5 kez gargara yapılarak ağız ve diş sağlığı korunabilir.  Bu etkilerinin yanında dişleri beyazlatarak; sarı lekelerin geçmesini sağlar.

Diğer Faydaları

  • Cilt sağlığını korur
  • Kanser Hücreleri ile savaşmaya yardımcı olur
  • Kolesterol seviyesini dengeler
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Eklem ve kemik ağrılarını geçirir
  • Yorgunluğu giderir
  • Bacak kramplarını azaltır
  • Zararlı bakterileri azaltır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz