Home Beslenme Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

0
Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi doğanın diğer mucizeleri gibi sonradan anlaşılmamıştır. İnsanlar elma sirkesini çok uzun zamanlardır her türlü işlerine yardımcı olması için kullanmaktadırlar. Ayrıca elma sirkesi gibi düşük bütçeli bir ürünle yapabileceğiniz onca iş size aile bütçenize katkı sağlamanıza da yarayacaktır. Elma sirkesinin faydaları için bir yazı yayınlamak da bizim için zorunluluk haline geldi.

Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesi cilt bakımı uygulamalarında, ağız ve diş sağlığı konusunda, ev temizliğinde, kireç ve su lekelerinin çıkarılmasında, zayıflamaya yardımcı olma konusunda ve daha bir çok alanda bize yardım etmektedir.

Elma sirkesinin organik olması bu konuda büyük önem taşımaktadır. Çünkü elma sirkesinin içeriğinde bulunan doğal elma asitleri marketlerden satın aldığınız ürünlerin içinde bulunmazlar. Bu yüzden elma sirkenizi kendiniz üretmelisiniz. Ya da doğal olarak üretildiğinden emin olduğunuz bir yerden satın almalısınız.

Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesi cilt bakımı konusunda da bizlere yardım etmektedir. Elma sirkesi ile maskeler hazırlayarak cildinizi besleyebilir ve yağlı görüntüsünden kurtulabilirsiniz. Özellikle akne ve sivilce problemi yaşayanlar, kimyasal ürünler kullanmadan elma sirkesi sayesinde sorunlarına çözüm bulabilirler.

Selülitlerin tedavi edilmesinde de bir çare olarak elma sirkesine başvurabilirsiniz. İçeriğinde bulunan elma asitleri derinize işleyerek yağların çözünmesini sağlayacaklardır. Ayrıca C vitamini de cildinizi besleyecektir. Elma sirkesi ve normal nemlendirici kreminizi karıştırarak cildinize sürünüz. Ardından bu bölgeyi streç filmle sarınız. Yarım saat bekledikten sonra streçi çıkartarak bölgeyi iyice yıkayınız. Bu uygulamayı 2–4 hafta kadar uyguladıktan sonra sonuç almaya başlayacaksınız.

Özellikle ciddi mantar problemi olanlar elma sirkesi sayesinde bu sorunlarından kurtulabilirler. Bir kabın içerisinde 1’e 1 oranında elma sirkesi ve suyu karıştırınızı. Bir ay boyunca her gün 10 dakika kadar tırnaklarınızı bu karışımın içinde yatırarak bekleyiniz. Mantarlarınızdan kurtulduğunuzu ve tırnaklarınızın beslendiğini göreceksiniz. 

Elma sirkesiyle ağız ve diş bakımı

Elma sirkesi yapısında bulunan doğal elma asitlerini kullanarak ağzınızdaki plakları ve bakterileri yok eder. Aynı zamanda ağzınızda bulunan diş taşlarının temizlenmesinde de işe yarar. Sigara ve kahve tüketiminden dolayı oluşan lekeleri de temizler. Çoğu diş macunu bunu başaramaz. İçeriğindeki C vitamini ile diş etlerinizi besleyerek sağlıklarına kavuşmalarını sağlar.

Elma sirkesini ağız bakımınızda kullanmak için 3 yöntem bulunmaktadır. Gargara yapabilirsiniz, dişlerinizi fırçalayabilirsiniz ya da pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesiyle gargara yapmak

3 e 1 oranında su ile seyrelttiğiniz elma sirkesini normal gargaralar gibi ağzınızda çalkalayabilirsiniz. Bu sayede diş fırçasının ulaşamadığı her bölgeye tam bir bakım yapmış olursunuz. Ağzınızı çalkaladıktan sonra seyreltilmiş elma sirkesini tükürünüz.

Elma sirkesiyle diş fırçalamak

Diş fırçanızı elma sirkesine batırdıktan sonra mutfakta kullandığınız karbonata batırınız. Fırçanızın ucuna karbonat tozları yapışmış olacaklar. Dişlerinizi bu şekilde fazla bastırmadan fırçalayınız. Elma sirkesi diş taşlarınızı yumuşatacak ve kalıcı lekeleri çözecektir. Karbonat ise dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlayacaktır. Sirke aynı zamanda diş etlerinizi besleyecek ve diş taşlarından kaynaklanan diş çekilmesi problemleriniz gerileyecektir.

Elma sirkesini pamukla kullanmak

Pamuğu daha önce gargara için hazırlamış olduğunuz solüsyona batırınız ve dişlerinizi teker teker bu pamukla ovalayınız. Lekelerin azaldığını ve dişlerinizin beyazlamaya başladığını fark edeceksiniz.

Elma sirkesi tamamen doğal bir ürün olduğu için dişlerinize veya ağzınıza devamlı kullanımdan dolayı bir zarar gelmez. Düzenli kullanmak sizi ağız kokularına kadar bir çok sorundan kurtaracaktır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version