Ana SayfaCilt BakımıElma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

-

Mutfağımızın asırladır vazgeçilmezi olan elma sirkesinin belki de bilmediğiniz bir özelliğinden bahsedeceğiz size. Elbette elma sirkesinin faydaları saymakla bitecek türden değil. Tükettiğimiz gıdaların temizliğinden tutun ev temizliğine, hazımsızlık problemlerinden saç bakımına kadar bir çok farklı alanda bizim yardımımıza koşmaktadır. Bu yazımızda ise özellikle elma sirkesinin cilde faydaları konusuna değineceğiz.

Her şeyden önce aynı ürünlerden bahsettiğimizden emin olalım. Biz bu yazımızda doğal ve organik elma sirkesinden bahsediyoruz. Marketlerden satın aldığınız elma sirkelerinin içerisinde doğal elma sirkelerinde bulunan bazı doğal asitler bulunmamaktadır. Bu eksik etken maddeler elma sirkesinin cilde fayda sağlamasını engellemektedir. Kullanacağınız elma sirkesini organik üreticilerden temin edebilir veya evinizde kendiniz de yapabilirsiniz.

İçeriğindeki yüksek C vitamini, kalsiyum, sodyum, potasyum ve benzeri mineraller metabolizmamızı düzgün çalıştırmamıza yardımcı olur. Kanımızı incelterek ateş ve tansiyon problemlerine yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi diğer üzüm sirkelerine nazaran kokusuzdur. Bu yüzden üzüm sirkesi gibi ağır kokulu sirkelere göre daha çok tercih edilir. Elma sirkesinin tüketimi sindirim ve hazımsızlık sorunlarının giderilmesine de yardımcı olur. Bu konuların hepsi ayrı ayrı başlıklar halinde incelenebilir. Biz kendi konumuza geri dönelim.

Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesini tüm cilt tipleri rahatlıkla kullanabilir. Elma sirkesini suya ekleyerek kendinize bir tonik yapabilirsiniz. Bu tonik sayesinde siyah lekelerden ve akne & sivilce problemlerinden kurtulabilirsiniz. Kuru cilt tipine sahip olanlar 3’te birini sirke ve geri kalanını su ile doldurdukları bir tonik tercih edebilirler. Ancak cilt tipiniz normal veya yağlı ise sirke ve su oranını yarı yarıya kullanabilirsiniz.

Elma sirkesinin lekeleri açma yeteneği bulunmaktadır. Düzenli kullanımı sonrasında cildinize ışıltı verir. Elma sirkesi ve bal kullanarak cildiniz için bir maske yapabilirsiniz. 10 15 dakika cildinizde bekleteceğiniz bu maskeyi uyguladıktan sonra ölü hücrelerden arındığınızı, gözeneklerinizin açıldığını ve yağlı cilt tabakasından kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Her türlü cilt lekesine faydası olduğu gibi yaşlılıktan kaynaklanan lekeler için de kullanılabilir. Bunu elma sirkesinin yaşlanma karşıtı etkisi olarak düşünebilirsiniz. Yaşlılıkla ilgili kırışıklıklar ve çizgilerin giderilmesinde de yine elma sirkesine başvurabilirsiniz.

Elma sirkesinin cildinizdeki pH seviyesini dengeleme yeteneği de bulunmaktadır. Bu yüzden yatmadan önce elma sirkesi ile hazırladığınız toniğinizi kullanmalısınız.

Saç derinizdeki problemlerden dolayı kepeklenme soruları yaşıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlar için kullandığınız şampuana bir miktar elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Ancak iyice duruladığınızdan emin olmalısınız ki duştan sonra sirke kokmayasınız.

Elma sirkesi yemeklerle birlikte tüketildiğinde dahi içeriğindeki antioksidan etkisi cildimiz üzerinde olumlu etkiler yaratacaktır.

Elma sirkesini uygularken temiz bir pamuktan yardım almalısınız. Cildinize bastırarak değil hafif dokunuşlarla uygulama yapmalısınız.

Elma sirkesi güneş yanıkları gibi sorunlarda da kullanılabilmektedir. Özellikle yaz aylarında sıkça rastladığımız güneş yanıkları hızlı ve doğru tedavi edilmezlerse çok ağrılı bir sürece bizi götürebilirler. Güneş yanıklarının üzerine elma sirkesi ile ıslattığınız bir bez ile kompress yapabilir ve ardından bol temiz suyla yıkayabilirsiniz. Yanıkların ve acıların hızla geçtiğini göreceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz