Ana SayfaSaç BakımıElma Sirkesi İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

-

Sirkeyi hem sofralarımızdan hem de mikroorganizmaları yok etmesi sebebi ile temizliklerimizden eksik etmemekteyiz. Bunların yanı sıra en doğal ve en eski saç bakımı malzemelerinden bir tanesi de sirkedir. Peki elma sirkesi ile saç bakımı nasıl yapılır? Doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

Saç köklerimizin yeteri kadar oksijen alması saçların sağlıklı uzaması ve güçlenmesi için önemlidir. Cildimizde oluşan siyah noktalar gibi zamanla kir ve yağlar saç köklerimizi kapatacağı için oksijen alımı azalacaktır. Saçlarımız güçsüzleşmeye, kırılmaya başlayacaktır. Elma sirkesi ile saç bakımı sonrasında saç derisinin altında kan dolaşımı hareketlenecektir.

Elma sirkesi ile saç bakımı nasıl yapılmalıdır?

Elma sirkesi bol miktarda asit içerdiğinden direkt uygulanmasında ciltte tahriş ve kızarıklık oluşturabilir. Bu sebep ile su ile karıştırılarak kullanılması gerekmektedir.  Bu durumda Ph dengesi de düzenlenmiş olacaktır.

  • Sirke ve su oranını 1:1 olarak ayarlayın,
  • Saçlarınızı mevcut şampuanınız ile yıkayın,
  • Sirke ile saç bakımı uygulayacağınız durumda saç kremi kullanmayın, bu saçınızda sirkenin yeteri kadar etkili olmamasını sağlayacaktır.
  • Hazırladığınız sirkeli suyu dökerek dairesel hareketler ile masaj yaparak özellikle saç diplerinize uygulayın. 5-10 dk saçınızda beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Banyo sonrası saçlarınızda sirke kokusu mutlaka kalacaktır. Ancak sirke uçucu bir madde olduğundan koku kısa bir süre sonra yok olacaktır.

Elma sirkesinin sık kullanımı saçı kurutacağından saç tipinize göre kullanım sıklığı ayarlanmalıdır.

Kuru bir saçınız var ise haftada 1 kez, yağlı saçlarınız var ise haftada 2 kez uygulamanız uygun olacaktır. Ayrıca saç boyasını çıkartabileceği için bu özelliği de unutulmamalıdır.

Saça direk uygulanmasının daha etkili olacağı gibi bilgiler kesinlikle doğru değildir. Bu uygulama saçınızı kurutacağı gibi cansız ve mat bir görünüm verecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz