Ana SayfaÇocuk GelişimiElektronik Cihazların Çocuklara Zararları Nelerdir?

Elektronik Cihazların Çocuklara Zararları Nelerdir?

-

Teknoloji çağının başlamasıyla birlikte çocuklarımız artık sadece bu tarz aktiviteleri eğlence sanmakta, cihazların çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir.

Elektronik Cihazların Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Zamanın artık teknoloji çağı olduğu herkes tarafından oldukça net bir şekilde kabul edilmek zorunda. Çocuk sağlığı adına son derece tehlikeli bu cihazlar herkes tarafından çok rahat bir şekilde ulaşılabilir durumda. Ortalama olarak tespit edilen kullanıcı miktarı Dünya’nın 4/3 kadar olan bu korkutucu rakam her alanda karşımıza çıkıyor ve çıkmaya da devam edecek. Tüm yaşantımızı çocuklarımıza göre şekillendirdiğimiz hayatımızda üzerimize düşen her konuda onların yanında olmalıyız.

Özellikle ilgi alanları hakkında fikir sahibi olmalı, herhangi bir bilgimiz yoksa kendimizi geliştirmek zorundayız.  Onunla birlikte vakit geçirmekten zevk aldığınızı göstermek, o konuyla ilgili bir rahatsızlığınızı dile getirdiğiniz zaman kesinlikle çocuklarınızın dikkate aldığını kendi gözlerinizle görürsünüz. Fakat bir tepkinizi ortaya koymak için o konu hakkında konuşacak kadar bilgi edinmeniz size yarar sağlayacaktır. Çünkü çocukların kullandıkları elektronik cihazlar beyni çok fazla yoran, stresli yapan, gereksiz duygusal değişikliklere sürükleyen ve çocuktan çocuğa değişen etkilerle konu çözümü güç noktalar gitmektedir.

Tüm ebeveynlerin artık korkulu rüyası haline gelen bu durumdan kurtulmak adına doğru olduğunu düşündüğünüz tüm hamleleri çekinmeden atmanızda fayda olacaktır. Yoksa kendi haline telefona bırakılan çocukların gelecekleri adına kendilerini geliştirmeleri beklenemez. Yapılan testler ve bizzat yaşanan olaylar neticesinde bu çok açıktır. Günün her saati teknolojik aletlerle iç içe olan küçükler, gün geçtikçe bunlardan kopamaz hale gelmektedir. Özellikle arkadaşları arasında iletişimi olmayan çocuklar çok daha fazla sıkıldıklarını zannedip aşırı yoğunluk gözlenmektedir. Ayrıca girmiş oldukları ortamlardan faydalanmak isteyen kötü niyetli kişilerin saldırılarına da maruz kalmaktadırlar. Zaman ilerledikçe öğrenmeleri gereken her konudan uzak sadece stabil düşüncelere endekslenen çocuklar, bir aile sorumluluğun öte kendi sorumluluklarını bile taşımakta çok büyük çekerler.

Çocukları Nasıl Elektronik Cihazlardan Uzak Tutabilirsiniz?

Kesinlikle bilinmesi gerekenlerin başında tek eğlence ve bilgi edinme yolunun bu olmadığının fark edilmesini sağlamanız gerekecektir. Hiçbir sosyal alışkanlığı olmayan çocuklar diz üstü bilgisayarlarda alabildiğine vakit harcayınca Dünya’ları otomatik olarak kısıtlanmış oluyor. Kullanılmakta olan tüm beyin yıkama metotları internet ve televizyon üzerine kurulmuş durumda.

Bizlerin üzerine düşen, bilinçli ebeveynler olmak için yapılması gerekenleri araştırmak ve ona takip etmek. Yetebildiğimiz kadarına yetişip fırsat varsa uzman doktorlardan yardım almak oldukça mühim. Çünkü bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ve bu sorun çocuğunuzla alakalıysa kesinlikle elinizden gelenin ne iyisini yapmakla yükümlü olduğunuzu unutmamız gerekmektedir.

Önemli olan bu tedavileri kendi konfor ve kafa rahatlığımız için değil, gerçekten gelecekleri risk altında olan çocuklarınızın hayatına yön vermek için olmalıdır. Yoksa karşınıza çıkan ilk engelde çözümlerden vazgeçer ve çocuklarınızın bilgisayar başına dönmesine izin verirsiniz. Durumun ciddi olduğunu düşünüyorsanız bir hastaneye başvurmanız sizlere daha düzgün cevaplar bulabilme ihtimaline götürecektir. Anne ve babalar kadar çocuklarında gayretli olması gerçeği muhtemeldir. Tamamen kayıtsız çocuklar yetiştirmemek adına, çocuklarımızın kendilerinin ne kadar yanlış bir yolda olduklarını göstermemiz gerekmektedir. Bunun için tüm anne ve babaların birlik olması gerekmektedir. Kaliteli bir yaşam için güven teşkil eden toplumlar gerekmektedir. Tehlikenin sadece birkaç insan tarafından fark edilmesinin, genel anlamda pek bir önemi yoktur. Çözüm yolu arayışının ortak olması bile sorunun ne derece önemli olduğunu ortaya koyar. Çocuk sağlığını tehdit eden tüm araç ve gereçler tartışmasız ebeveynlerin kontrolü altında kullanılmalı ve sürekli bir düzenleme içinde olması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz