Ana SayfaKişisel GelişimEl Yazısından Karakter Analizi Nasıl Yapılır?

El Yazısından Karakter Analizi Nasıl Yapılır?

Karakter Analizi!

-

Kişilik testleri, insanların çok fazla ilgisini çeker ve kişilik testleri ile aslında insanlar, kendileri ile ilgili övgü dolu ve güzel şeyler duymak ve okumak isterler. Her insan birbirinden farklı kişilik tiplerine sahiptir. Karakter testleri, insanların kişilik yapıları hakkında bize ipucu verir.

El yazısından karakter analizi yapmak mümkündür ve esasında, el yazınız kişiliğiniz hakkında tahmin ettiğinizden çok daha fazla şey söyler. El yazısından karakter ve kişilik analizi yapılan bilim dalına grafoloji adı verilmektedir. Yaklaşık 3.000 yıl önce ilk olarak Çinlilerin kullandığı grafoloji, Jean Michon isimli Fransız tarafından 1870’te bir bilim dalı olarak bilim tarihine kazandırılmıştır. Grafolojinin önem kazanması ise 19. yüzyılda olmuştur. Grafoloji, pek çok farklı alanda kullanılan bir bilim dalıdır. Grafoloji nerelerde kullanılır;

* Eğitim kurumlarında öğrencilerin kişiliklerinin tahlili için kullanılır.
* İş görüşmelerinde ve mülakatlarda doğru kişiyi işe almak ve doğru kadroya yerleştirmek için grafolojiden yararlanılır.
* Cezai soruşturmalarda şüphelilerin karakter analizi için kullanılır.
* Alzheimer gibi rahatsızlıklarda el titremesini tespit etmek için kullanılır.

El yazısından karakter analizi yapılırken yazıdaki boyut, eğim, basınç ve aralık durumlarına bakılır. Elbette el yazısından, bir insanın karakterini yüzde yüz analiz etmek mümkün değildir. Fakat, el yazısı kişinin karakteri ile ilgili çok önemli ipuçları verebilir. El yazısı analizi, bilim adamlarının kişilik analizi konusunda güvenli buldukları bir yöntemdir. Şimdi el yazısından karakter analizi nasıl yapılır bir bakalım.

Boyut

Büyük Harfler
Yazarken harfleri büyük puntolarla yazmayı tercih eden insanlar genellikle dışa dönük, kendine güvenen, dost canlısı ve sosyal insanlardır.

Küçük Harfler
Genellikle içine kapanık, mantıklı düşünen, kolayca bir işe odaklanabilen ve konsantrasyonu yüksek kimselerin, okunması zor olacak derecede küçük el yazıları vardır. Bu kimseler, etraflarında olan biten her şeyden kolayca soyutlanarak işlerine odaklanmayı başarabilen kimselerdir ve akademisyenlerin büyük kısmı bu tarzda yazı yazarlar.

Eğim

Sağa Eğimli Harfler
Bu kimseler, ailelerine ve sevdiklerine düşkün, duygusal ve dürtüsel insanlardır. İnsanlara yardımcı ve destek olmaktan hoşlanan, iletişim becerileri yüksek bir kişiliğe sahiptirler.

Sola Eğimli Harfler
Zorlanmaktan hoşlanmayan ve detaycı insanlardır. Bu insanlar iyi birer analist olabilirler.

Düz (Eğimsiz) Harfler
Karar verme sürecinde duygularını karıştırmayan, mantıkları ile hareket eden, pragmatik kimselerdir. Bağımsızlıktan hoşlanan, dik başlı bir kişiliğe sahiptirler.

Basınç

Koyu Harfler
Empati duyguları gelişmiş, duygularını yoğun yaşayan insanlardır. Aşırı tepkisel davranıp, hızlı kararlar alabilirler.

Silik Harfler
Yoğun stres yaşayan, kolayca panik olan, kendilerine güven problemleri olan ve arkadaş çevresi tarafından tam olarak kendini kabul ettiremeyen kimselerdir.

Satır Aralığı

Dar Aralıklı Satırlar
Hareketli olmayı seven, eylemin içinde olmayı tercih eden, fakat zaman yönetimini bir türlü sağlayamayan, sürekli geciken kimselerdir.

Geniş Aralıklı Satırlar
Olaylara geniş bir perspektiften bakabilen, soğukkanlı, sakin, dakik kimselerdir.

Bazı Harflerdeki Ayrıntılar

L, H ve T Harfleri

* Bu harflerin üst kısımlarının uzun yazılması hedeflerin ve büyük bir hırsın varlığını gösterir. Fakat üst tarafı fazla uzun l, h ve t harfleri, kişinin hedefiyle ilgili gerçek dışı beklentilere sahip olduğunu da gösterebilir.
* Bu harflerin üst kısmının orantılı bir kuyrukla yazılması, kişinin iyice düşünmeden kararlar almadığını ve makul düşüncelere sahip olduğunu göstermektedir.
* Bu harflerdeki enli kıvrımlar, kişinin farklı ve yeni bakış açılarına ve fikirlere sahip olduğunun işaretidir.
* Harflerin üstündeki kıvrımın yeniden harfe doğru kıvrılmış olması, yazıyı yazanın potansiyelini kullanmaktan kaçındığını ve elindeki imkanlarla yetinme eğiliminde olduğunu göstermektedir.

G, P ve Y Harfleri

* Bu harflerdeki dik kuyruk, sabırsızlığın işaretidir.
* Kuyruğun basık bir biçimde yuvarlanmış olması, gerçeklerle yüzleşmekten korkmanın ve saldırganlığın göstergesi olabilir.
* Kuyruğun baskın bir biçimde kanca şeklinde çizilmiş olması, para kazanma arzusu ve hırsına, yüksek enerji seviyesine işarettir.
* Baskı uygulanmadan kanca şeklinde çizilen kuyruk, sığınılacak bir limana, yani güvenilecek bir insana olan ihtiyacı gösterir.

Ayrıca, kelimeler arasında fazla boşluk bırakılması, yalnız kalmaktan ve kendiyle vakit geçirmekten hoşlanan kişilerin yazım şeklidir. Bana nefes alacak alan bırakın anlamını taşır. Kelimeler arasında yok denecek kadar az mesafe bırakanlar ise, insanlarla içli dışlı olmaktan çok hoşlanan, aşırı sosyal kişilik tipinin bir göstergesidir. Ayrıca sitemizdeki eğlenceli kişilik testleri için, kişilik testleri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz