Ana SayfaHastalıklarEl Bilek Kanalı Hastalığı (Karpal Tünel Sendromu)

El Bilek Kanalı Hastalığı (Karpal Tünel Sendromu)

-

Çoğunlukla kadınlarda görülen bir hastalık olarak bilinen karpal tünel sendromu, el bileği kanal hastalığıdır. Belirgin olarak ellerde uyuşma, omuz ve kolda ağrıya neden olan bu hastalık kadınlarda menopoz dönemlerinde daha fazla görülmektedir. Tedavi sürecinde enjeksiyon, ilaç ve ilerlemiş evrelerde cerrahi müdahale ile hastalığa çözüm getirilebiliyor.

Hastalığın oluşma evresi; omurilikten çıkarak ele gelen bir takım sinirlerin içinden bir tanesinin el bileği kanalında sıkışması ile oluşmaktadır. El içine kadar gelen sinirlerin tünelinin kapasitesi daraldığında zaman sinirler sıkışıklığa uğramaktadır. Genel olarak uzmanlar tarafından karpal tünel sendromu hastalığı menopoz dönemlerinde kadınlarda görüldüğü için bir hormon hastalığı olarak değerlendirilir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu ilk başladığında her zaman ağrılar ve tüm belirtiler çok fazla belirgin değildir. daha sonraları tüm belirtilerde artış ve dayanılması zor bir ağrı ile hastanın yaşam kalitesi bozulur. Elini kullanmakta zorluk çeken hastalar için tedavi olma mecburiyeti mutlaka vardır. Belirtiler ile birlikte teşhis tam olarak konulduktan sonra tedavide nasıl bir yol izleneceği doktor tarafından belirlenir. Karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir?

 • Parmaklarda keçelenme ve tüm el bölgesinde uyuşma
 • Kişinin koluna doğru ani ve keskin bir şekilde yayılan ağrı
 • Parmaklarda yanma hissi
 • El üzerinde ve bileğe doğru en fazla sabahları görülen şişlikler
 • El krampları
 • Elde nöropraksi ve uyuşukluk hissi
 • Elde güçsüzlük hissetmek, en fazla baş parmakta güçlük hissetmek
 • En fazla gece saatlerinde görülen ellerde kademeli olarak artan ağrı ve uyuşukluk
 • Avuç içinde ve parmaklarda his kaybı
 • Orta parmak, baş parmak ve işaret parmağı iç kısımlarında elektrik çarpması hissi
 • Elde kuvvet kaybı
 • Arada bir şiddetli bir şekilde el ayasında sancı hissetmek

Karpal Tünel Sendromu Teşhisi Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaların anlattığı şikayetlere göre doktor tarafından yapılan geniş bir muayene ve tetkikler ile teşhis konulmaktadır. Hastaya genellikle boyun bölgesi ve el bölgesi üzerinde muayeneler yapılır. Tam bir teşhis konulabilmesi için hastaya EMG denilen sinir iletim hız ölçümü yapılır ve hasta için hangi tedavi şekli uygun ise o tedaviye başlanır.

Tedavide amaçlanan karpal ligamanın kesilerek median sinirin üzerinde bulunan baskının yok edilmesi amaçlanmaktadır. Bu işlem yapılırken medial sinir rahatlatılarak hastalığın temelinde bulunan patoloji ortadan kaldırılmış olur.

Tetik Parmak Hastalığı

Elde parmak bükülmesi şikayeti ile hastaların doktora başvurduğu bu hastalık tıp dilinde stenozan tenosinovit olarak bilinmektedir. Tetik parmak hastalığı tendonların ve tendonlara bağlı belli noktalarda bulunan köprülerin rahatsızlığıdır. Tendonlar kol kısmının önkol kasları üzerinden başlayarak parmaklara kadar devam ederek uzun bir ip şeklini almaktadır. Parmağa doğru giden bu ip şeklindeki sinirlerin kalınlaşması ile oluşan şişliğe ve parmaklarda oluşan ağrılara tetik parmak hastalığı ismi verilmektedir. Tetik parmak hastalığı belirtileri;

 • Avuç içinde ağrı
 • Parmaklarda ağrı
 • Bazı durumlarda nodül
 • Parmak kilitlenmesi
 • Parmaklarda güç kaybı
 • Şişlik hissi
 • El üzerinde ve parmaklarda kızarıklık

Kubital Oluk /Dirsekte Sinir Sıkışması

En fazla bilgisayar başında çalışan ofis görevlilerinde oluşan bu hastalıktır. Bir sinir sıkışması hastalığı olan dirsekte sinir sıkışması bir çok belirti gösteren bir hastalıktır. Kendisini ilk olarak ağrı ile belli eden hastalık el ve parmaklarda uyuşukluk ve elde güç kaybı ile kendini göstermektedir. Tedaviye yönelik ise masaj çeşitleri, antienflamatuar ilaçlar ve son olarak da ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale yapılmaktadır. Peki; kişi kendisinde dirsekte sinir sıkışması olduğunu nasıl anlamalıdır?

Dirsekte ağrı yüzünden bıçak kullanırken, telefon ile konuşurken sürekli dirsek ağrısı yüzünden kişinin elini değiştirmesi, gece uyku halinde iken elini başının altına koyduğunda hem elde hem de dirsek bölgesinde rahatsızlık ve ağrı hissetmesi, bir şeyi uzun süre tuttuğunda parmaklarında uyuşukluk hissettiğinde mutlaka uzman bir doktora başvurması gereklidir.

Tenisçi /Golfçu Dirseği

Tenisçi veya golfçu dirseği olarak anılan bu rahatsızlıkta dirseğin dış kısmında çıkıntı ve dirsek çevresinde ağrı meydana gelmektedir. Genellikle tenis oynayanlarda meydana gelen bu hastalık tedavi sürecinde kolu bir müddet dinlendirme, ödem giderici ilaçlar kullanma, buz uygulaması yapılarak atlatılabilir. Fakat ileri derecede ağrı hissedilen tenisçi, golfçu dirseği rahatsızlığında fizik tedavi alarak hastalığın tamamen geçmesi sağlanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz