Home Kişisel Bakım El Bakımı Nasıl Yapılır?

El Bakımı Nasıl Yapılır?

0
El Bakımı Nasıl Yapılır?

Kollarınız, elleriniz ve parmaklarınızın biçimini düzeltmek için kollarınızı inceltmekten başka yapabileceğiniz hiç bir şey yoktur. Bu özellikler kalıtımla belirlenmiş olup gözlerinizin rengi gibi değişmezdir. Ancak ellerinizin sağlıklı ve temiz olması için yapabileceğiniz birtakım şeyler vardır.

El Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ellerinizi sıcak tutmaya çalışın; kışın dışarı çıkarke eldiven giyin. Eller vücudun kalpten en uzak köşeleridir. Kan ellere varana kadar dolaşım yavaşlar, kandaki besinlerin çoğu emilmiş olur. Soğukla karşılaşıp dolaşım yavaşlarsa, ellerin beslenmesi iyiden iyiye bozulur. Bu da parmak uçlarındaki derinin çatlamasına ve çabuk çatlayan yumuşak, kırık tırnaklara yol açar. Kimi eller soğukta ölürler. Önce beyazlaşırlar, bu yüzden mumya eli denir. Kısa bir süre sonra morarır, en sonunda parlak pembe renk alıp karıncalanır, ağrı olur.

Soğuk havada elleri sıcak tutmak kadar önemli olan bir başka nokta elleri olabildiği kadar sudan uzak tutmaktır. Suyun kendisi kurutucu etkiye sahiptir ve derinin çatlamasını kolaylaştırır. Yalnız ellerin derisi için değil, tırnaklar için de zararlıdır. Tırnaklar suda fazla kalınca yumuşar ve kolayca kırılır, çatlar. Sürekli suda kaldıkları zaman yumuşama olursa kolaylıkla mantar enfeksiyonuna da yakalanırlar. Ellere bol bol el kremi sürerek namli kalmalarını sağlayın. Kışın yazdakinden iki kat fazla krem sürmeniz gerekir.

Ev işeri yaparken ellerinizi lastik eldivenlerle koruyun. Özellikle sert sular ve deterjanlı sular derinin nemini alır götürür. Ne var ki lastik eldivenlerinizin pamuklu astarı olmasına dikkat edin. Eğer yoksa, eldivenin içinde kalan eliniz aşırı terleyecek ve eldivenleri çıkardığınızda derinin hemen yumuşayıp kuruduğunu kaba ve pul pul olduğunu göreceksiniz. Beş on dakikadan uzun süte lastik eldiven giymemeye çalışın. Lastik eldivenin altına bol bol el kremi yedirilmiş pamuklu eldivenler giymenizi öneririz. Böylece her lastik eldiven giydiğinizde ellerinizi daha da güzelleştirmiş olursunuz.

Bahçıvanlık gibi gerçekten elleri kirleten bir iş yaparken ellerinizi ve tırnaklarınızı korumak için hep özel bahçıvan eldiveni giyin. Bunlar ellerinizi kesilip çizilmekten korumakla kalmaz, temiz kalmalarını da sağlar. Eldiven giymezseniz, onları temizlemek için kullanacağınız diğer kimyasal maddeler deriyi sertleştirir, enfeksiyon yerleşmesini kolaylaştırır.

Pis bir iş yaptıktan sonra tırnaklarınızda ve parmak uçlarınızda kirli izler kalırsa , bir güzellik uzmanından öğrendiğimiz şu yöntemi deneyin: Bir banyo süngeri alın, sabunlu suyla doldurun. Köpüklü su parmak uçlarınızdaki ve tırnaklarınızdaki pislik ve çamuru temizleyene kadar parmaklarınızı süngere bastırın, çıkarın. Tırnak fırçası da işinizi görür, ama sabunla fırçalamak tırnakları yumuşatıp, tırnak etlerini parçalayabilir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version