Ana SayfaHamilelikEkojenik intrakardiyak fokus (EİF)

Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF)

-

İkinci trimester ultrasonunda fetus, rutin olarak incelenir. İncelemede, fetal kalpteki dört odaya bakar; bu odalar sağ atriyum, sol atriyum, sağ ventrikül ve sol ventriküldür. Bazen, kalpte bir veya daha fazla küçük parlak lekeler görülür. Genellikle bunlar kalbin pompalama odaları olan ventriküllerin kaslarında görülür. Kalpteki parlak bir noktayı tanımlamak için kullanılan birçok farklı terim vardır ve bunlar; intrakardiyak ekojen odak, ekojen odak, kardiyak ekojenik odak ve ekojenik intrakardiyak odaktır. Birden fazla parlak nokta varsa, bunlar ekojenik odaklar olarak adlandırılır. Bu yaygın ultrason bulgusu, her 20 veya 30 hamilelikten yaklaşık 1’inde (%3-5) görülür. Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF), bebeğin sağlığını veya bebeğin kalbi nasıl çalıştığını etkilemez. Bu bulgu genellikle normal bir varyasyon olarak kabul edilir.

Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF) nedenleri

Bunun neden bazı bebeklerde görüldüğünü kesinlikle bilmeyenler var. Parlak noktanın, ortalamadan biraz daha fazla kalsiyum bulunduğu kalp kası alanından kaynaklandığı düşünülmektedir. Kalsiyum, vücutta bulunan doğal bir mineraldir. Kemik ve kaslar gibi daha fazla kalsiyum içeren vücut alanları, ultrason ekranında daha parlak görünür.

Ekojenik intrakardiyak fokus EiF için kim risk altındadır?

Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF) genellikle annelerinde Asya soyundan olan bebeklerde görülür. Bununla birlikte, Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF), anne-babanın soyundan bağımsız olarak, herhangi bir gebelikte görülür.

Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF), bebek için sorun yaratabilir mi?

Bir Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF) fetal gelişimde normal bir varyasyon olarak kabul edilir. Bebeğin uzun vadede sağlık sorunları ya da kalp rahatsızlığı bulunmamıştır. Çoğu zaman Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF), gebelik sırasında yaklaşık 18-20 hafta boyunca yapılan rutin prenatal ultrason sırasında görülür. Eğer başka ultrason bulgusu yoksa, Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF) “izole” bir bulgu olarak kabul edilir. Bebekte doğum kusurlarının bulunmadığından tamamen emin olamamakla birlikte, izole edilen Ekojenik intrakardiyak fokuslu (EİF) gebeliklerin çoğunda sağlıklı bir bebek ortaya çıkmaktadır.

Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF) kaybolacak mı?

Gebeliğin ortasında görülen çoğu Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF), doğumdan önce gitmeyecek. Bebeğe sorun olmazlar çünkü daha sonra görünür durumdaysa özel bir kaygı yoktur. Bu nedenle, Ekojenik intrakardiyak fokustaki (EİF) değişiklikleri izlemek için herhangi bir ultrason izlemesi gerekmemektedir.

Bir Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF), beynin Down sendromu olabileceğini gösterebilir mi?

Bazı çalışmalar, bu ultrason bulgusu ile Down sendromu için küçük bir risk hakkında endişeleri dile getirdi. Bununla birlikte, Ekojenik intrakardiyak fokusun (EİF) tek ultrason bulgusu olduğu halde, çoğu çalışma Down sendromu için daha yüksek bir risk bulmaz. Kan testleri veya amniosentez, gebelik sırasında Down sendromu aramaya daha iyi bir yoldur.

Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF) için testler gerekli mi?

Yalıtılmış Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF) bulunan gebelikler için özel bir test önerilmemektedir. Bununla birlikte, rutin prenatal testler tüm hamile kadınlar tarafından yapılmaktadır. Entegre Tarama ve hücresiz DNA taraması (non-invaziv prenatal test veya NIPT olarak da adlandırılır) gibi doğum öncesi tarama testlerine, Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı problemleri olan bebek sahibi olma şansınızın yüksek veya düşük olup olmadığını bulmanıza yardımcı olan kan testleri dahildir sendromu. Amniosentez adı verilen bir test, gebelik sırasında Down sendromunu ve diğer kromozom durumlarını doğru bir şekilde teşhis edebilir. Bu, her yaştan kadınlar için isteğe bağlı bir testtir. Amniyosentez genellikle yaklaşık 22 haftalık gebe kadar yapılmaktadır. Bu işlem düşük için düşük risk taşır (500’de 1’den az veya daha az).

Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi bu sorun gibi durumlarla karşılaştığınızda, doktorunuzla iletişim kurarak Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF)  hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Farklı sağlık sorunlarının yaşanabileceğini göz önünde bulundurarak, Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF) sorunun da ortaya çıkarabileceği sıkıntıları düşünerek, doktorunuzla konuşmaktan veya bir randevu talep etmekten asla çekinmeyiniz.

Doktorunuz, gerek gördüğü zamanda Ekojenik intrakardiyak fokus (EİF) için bir takım testler veya bazı tedavi seçeneklerini size tavsiye edebilir ve bu süreçte yaşanabilecek durumları sizlere açıklayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz