Ana SayfaSporEgzersizle Formda Kalmanın 9 Yolu

Egzersizle Formda Kalmanın 9 Yolu

-

Düzenli egzersizin avantajları sınırsızdır. Fiziksel aktivite, kilo vermenize, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve osteoporoz da dahil olmak üzere birçok rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Fit olmak, zihinsel olarak canlı olmanızı da sağlar.

Çoğu kişi egzersiz yapmayı biliyor olsa da, nereden başlayacağını veya yoğun bir programa nasıl uyacağını bilemez. Amerikan Spor Hekimliği Koleji (ACSM) ve Amerikan Kalp Derneği (AHA), sağlıklı erişkinlerin haftanın beş günü boyunca orta yoğunluklu aerobik aktiviteye en az 150 dakika boyunca veya yoğun aerobik aktiviteye 20 dakika boyunca uymaları gerektiğini söylüyor. İdeal bir spor rutini, kas kuvvetini ve dayanıklılığını artırmak için direnç veya ağırlık eğitimini de içerir.

Fit Kalmak İçin Egzersiz Yapmanın 9 Yolu

Bazen sorun, motivasyon değildir, sadece zaman bulmaktır. Ancak egzersizi planlamak düşündüğünüz kadar zor değildir.

1.İş gücünden tasarruf sağlayan cihazlar

Arabanızı yıkamaya vermek yerine arabayı elle yıkayın. Arabayı güzelce temizlemek yaklaşık bir buçuk saat sürer ve bu arada büyük bir egzersiz yapmış olursunuz. Zamanınız kısıtlı değilse ve makinelerin yapacakları şeyleri kendiniz yapmayı deneyin. Böylece hem makinelerin yaydığı radyasyondan korunursunuz hem de kaslarınızı çalıştırarak stres oluşumunu engelleyen tıkanıklıkları da giderirsiniz.

2. Uzun yolları tercih edin

Bir yere mi gidiyorsunuz? Uzun yoldan gidin. Her gün birkaç kat merdiven inip çıkmak kalbiniz için iyi olabilir. Mümkün olduğunca asansörlerden ve yürüyen merdivenlerden kaçının. İşe giderken otobüs ya da metro kullanıyorsanız, ofisten önce durun ve birkaç durak kadar yürüyün. Alışveriş merkezine veya başka bir yere gittiğinizde girişten uzakta bir yere park edebilirsiniz. Elinizden geldiğince uzakta olmaya çalışın ve birkaç dakikalık yürüyüş yapın. Yürüyüş harika bir egzersizdir çünkü herkes bunu yapabilir ve rahat ayakkabılar dışında herhangi özel bir ekipmana gereksinim duymazsınız.

3.Erken kalkın

Araştırmalar gösteriyor ki, sabahları egzersiz yapan kişilerin formda kalma olasılıkları daha yüksek. Zor bir günün sonunda egzersiz yapmak hem yorucu hem de bezdiricidir. Birkaç gün yaptıktan sonra muhtemelen bırakacak ve yılgın hissedeceksiniz. Antrenmanınızı sabahları yaparsanız, sadece gün içinde daha rahat olmakla kalmayacak aynı zamanda kendinizi çok canlı ve zinde hissedeceksiniz.

Egzersizle Formda Kalmanın 9 Yolu

4.Planlı olun

Sabah, öğleden sonra veya akşam olsun, günlük planlayıcınızda egzersiz yapmanız için en uygun zamanı seçin. Egzersizlerinizi düzenli yapabilmek için programınızı düzenleyin.

5.Adımlarınıza dikkat edin

İyi bir adım sayara yatırım yapmak motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olabilir. Belinize bir pedometre (adım sayar) takarsanız ya da telefonunuza adım sayıcı uygulamalardan yüklerseniz gün içinde kaç adım attığınızı görebilirsiniz. Günde 10.000 adım atmak çok uçuk bir rakam gibi gelebilir, fakat asansörü ya da yürüyen merdivenleri bıraktıktan sonra bunun o kadar da zor olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Egzersizle Formda Kalmanın 9 Yolu

6.Gerekirse yardım alın

Kilo eğitimi önemli olmakla birlikte, ne yaptığınızı bilmiyorsanız, kendinize zarar verme riskiniz vardır. En iyisi spor salonunda kişisel bir antrenörden talimat almaktır. Ayrıca bir ağırlık eğitim DVD’si satın alabilir ve oturma odanızda verilen önerileri takip edebilirsiniz.

7.Kayıtları tutmak

Bir günlük veya not defteri tutun ve her gün yaptıklarınızı ve sürelerini yazın. Kayıtlarınız, yaptıklarınızı görmenizi ve daha kolay sorumluluk almanızı sağlayacaktır. Boş sayfa gördüğünüzde utanacak ve hırslanacaksınız.

8.Arkadaş bulun

Yaptığınız aktiviteyi seven birini bulun. Mahallede yürümek, bisiklet sürmek, tenis oynamak ya da birlikte bir şeyler yapmak için arkadaşlarınızla konuşun.  Bir arkadaşınızla veya bir grupla egzersiz yapmak çok motive olabilir. Yol boyunca bir arkadaşınızla konuşuyorsanız muhtemelen daha uzun yürümek veya daha fazla bisiklet sürmek olasılığınız vardır. Hiç kimseyi bulamazsanız egzersiz yaparken bir MP3 çalar kullanın ve en sevdiğiniz müzikleri dinleyin.

Egzersizle Formda Kalmanın 9 Yolu

9.İstediğiniz şeyleri yapın

Seçtiğiniz egzersiz ne olursa olsun, tadını çıkardığınızdan emin olun. Eğer egzersiz yapmayı bir iş olarak görürseniz ondan sıkılabilirsiniz. Fakat sıkıldığınız şeylerden ziyade eğlenceli vakit geçiriyorsanız, ona sadık kalmanız ve onu devam ettirebilmeniz daha kolaydır.

Günde 30 dakikanızı ayıracağınız egzersiz, işinizde daha verimli olmanızı sağlar. Gittiğiniz her yere biraz fazla yürüme mesafesi ekleyerek daha fazla egzersiz yapabilirsiniz. Ancak, sevdiğiniz bir etkinliği seçerseniz, fit kalmak için sarf ettiğiniz çaba ızdıraba dönüşmeyecek ve keyif alarak sağlıklı bir bedene kavuşacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz