Ana SayfaDiyetEgzersiz Olmadan Zayıflama Mümkün Mü?

Egzersiz Olmadan Zayıflama Mümkün Mü?

-

Egzersiz yapmaktan hoşlanmayan insanların sürekli aklını kurcalayan bir sorudur bu; egzersiz olmadan kilo verilebilir mi? Elbet mümkün bir durum olan egzersiz olmadan zayıflama olayı, yaşam akışımızdaki birkaç alışkanlığımızı değiştirerek sağlanabilir. Basit ve etkili küçük adımlarla egzersiz olmadan kilo vermek için yapmamamız gerekenler oldukça basittir.

Bol Su İçmek

Bol su içmek metabolizmamızı hızlandırdığı gibi özellikle yazın vücut ısımızı dengeleyebilmemiz açısından da oldukça önemlidir. Günde ortalama iki buçuk ya da üç litre içilen su, aşırı yemek yeme istediğimizi de bastıran bir etki gösterir. Vücudumuz susuz kaldığında bunu açlık olarak nitelendiren beynimiz fırsat bulduğunda aniden yemeğe yönelir. Bunu engellemek ve metabolizmamızı daha sağlıklı çalıştırmamız için gün içinde bol su içmeye özen gösterilmelidir.

Uyku Düzeninin Önemi

Uykusuzluk veya düzensiz uyku alışkanlığı da kilo alımında bir etkendir. Düzenli spor alışkanlığı olan bireylerde dahi uyku bozukluğu devreye girdiğinde yapılan sporun etkisini azaltmaktadır. Çünkü düzensiz uyku, insanlarda yeme isteğini artıran ve metabolizma farkındalığını düşüren bir sebeptir. Uyku hormonu olan melatoninin en iyi salgılandığı akşam on bir ve gece iki saatleri arasında mutlaka uykuda olunmalıdır. Toplamda yedi saatten az uyuyan bireylerde stres hormonlarının artması sonucu kilo verimi yavaşlamaktadır. Bu bakımdan ışığın olmadığı bir odada ortalama yedi saat düzenli uyumak, metabolizmayı da düzenli tutar ve kilo veriminin önündeki engeller kalkmış olur.

Yeme Düzeni ve Yeşil Çay

Saatlerce aç bırakılan mide ile ara öğünlerle desteklenmiş bir mide arasında oldukça önemli farklar vardır. Sık sık ve az az yemek yemek hem bireyi daha enerjik hissettirir hem de kilo alımını engellemesinden ziyade kilo verimine de olumlu yönde etki eder. Sadece ara öğün yaparak bile egzersiz olmadan zayıflamak mümkündür. Bunun yanında elbet metabolizmayı hızlandıran yeşil çay faktörü de göz ardı edilemez. Yeşil çaydaki kateşin maddesi tokluk hissi uyandırarak zayıflamayı kolaylaştırır.

Tüm bu adımlara dikkat ederek egzersiz olmadan zayıflamak mümkündür. Fakat aşırı kilolu vücutlarda sarkmaları engellemek adına egzersizin önemli bir unsur olduğu da bilinmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz