Ana SayfaHastalıklarEgzamaya Neden Olan Stresten Korunmak İçin 7 İpucu

Egzamaya Neden Olan Stresten Korunmak İçin 7 İpucu

-

Özellikle kış aylarında şiddetlenen egzama, aşırı gergin olduğunuzda daha da artarak sizi rahatsız eder. Uzmanlar, stresin cildin durumunu daha da kötüleştirebileceğini yıllardır biliyor. Gergin olduğunuzda, vücudunuzda iltihaplar oluşması aslında cildinizin verdiği tepki nedeniyle olur. Egzama sorununuz varsa, stresli anlarınızda kaşıntıların artması oldukça normaldir.

Egzama için yapabileceğiniz en iyi şey stresinizi yönetmeye çalışmaktır. Hastalığınızın kontrol altında tutulması için stresle mücadele etmek en iyi yollardan biri olabilir. İşte hayatınızdaki gerginliği kontrol altında tutmak için 7 ipucu:

1. Yeterince uyuyun.

İyi bir uyku stresinizi azaltabilir. Ancak cildiniz kaşındığında uyuyabilmeniz o kadar kolay olmaz. Egzama sizi geceleri uykusuz bırakırsa, bununla nasıl baş edebileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun. Yatmadan önce bir antihistaminik almayı deneyebilirsiniz. Bu tür ilaçlar kaşıntıyı azaltabilir ve daha rahat uyumanızı sağlayabilir.

Egzamaya Neden Olan Stresten Korunmak İçin 7 İpucu

2. Destek alın.

Cildinizin durumu günlük stresten fazlasıyla etkilenir. Kaşıntılar ve ardından gelen kanamalar sizi rahatsız eder. Aynı sorunu yaşayan ve neler yaşadığınızı bilen diğer insanlarla konuşmanız rahatlamanıza yardımcı olur. Başkalarının da aynı şeyleri yaşadığını bilmek daha iyi hissetmenizi sağlar. Belki bu kişiler size yeni şeyler hakkında tavsiyelerde bulunabilirler.

3. Gevşemeyi öğrenin.

Derin soluk alıp vermeden yoga ve meditasyona kadar pek çok yol var. Sizin için işe yarayan şeyler başkaları için aynı etkiyi yapmıyor olabilir. Hepimizin rahatlama şekli farklıdır. Sizi neyin iyi hissettirdiğini keşfedin. Bir gevşeme CD’si dinlemeyi deneyebilirsiniz veya ne hissettiğiniz hakkında yazmak için her gün birkaç dakika ayırabilir ve işiniz bittiğinde kağıdı yırtıp atabilirsiniz. Müzikten faydalanabilirsiniz ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Seçenekler çok fazladır, önemli olan size hangisinin uyduğudur.

4. Biraz egzersiz yapın.

Stresi atmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri egzersizlerdir. Yürüyüş, yüzme ya da tenis.. Hiç fark etmez. Egzersiz yapmak genel olarak daha iyi hissetmenizi sağlar. Ancak terlerseniz mutlaka egzersizden hemen sonra serin ya da ılık bir duş alın. Terin cildinizde kuruması, egzamanız için iyi olmayabilir.

Egzamaya Neden Olan Stresten Korunmak İçin 7 İpucu

5. Konuşun.

Stresiniz evlilik, aile ya da işinizle ilgili daha derin sorunlardan kaynaklanıyorsa, bir danışman ya da terapistle görüşmek isteyebilirsiniz. Bazen birisine sorunlarınızdan bahsetmek rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz stres önleyici ilaçlar önerebilir.

Egzamaya Neden Olan Stresten Korunmak İçin 7 İpucu

6. Sevdiğiniz bir şey yapın.

Spor yapmak, kitap okumak, müzik dinlemek, keyifli bir film izlemek ya da beğendiğiniz bir şeyi yapmak, stresinizi atmanızı ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

7. Yardım isteyin.

Stresinizi veya egzamanızı kontrol edemiyorsanız, doktorunuzla görüşün. Yardımcı olabilecek diğer tedaviler veya destek kaynakları hakkında bilgi alın.

Unutmayın, stresi kontrol altına almazsanız egzamanızın daha da şiddetlenmesi ve kaşıntıların artması kaçınılmazdır. Kremler ve ilaçlara ek olarak mutlaka yaşam düzeninizi değiştirmeniz ve sizi üzen düşünce kalıplarından ve davranışlardan uzak durmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz