Ana SayfaModaDüzensiz Uyku ve Vücuttaki Etkileri

Düzensiz Uyku ve Vücuttaki Etkileri

-

Günümüzde her geçen gün ilerleyen teknoloji ile beraber hayatın çok bir yorucu yanı kalmıyor. Eskiden teknolojinin getirdiği yenlikler yokken insanlar işe gitmek için sabah erken kalkmak için erkenden yatarlardı. Teknolojik aletler yokken ilk akşam dedikleri zaman diliminde uyurlarmış ve sabah ise gün ağarmadan ya da gün ağarırken uyanırlarmış ve hem daha dinç hem de daha sağlıklı olurlarmış. Şu zaman diliminde ise her gün gelişen teknoloji ile birlikte hayatımız düzensizleşmeye başladı. Hayatımızı düzensiz kılan en önemli faktörlerden birisi ise düzensiz uyku alışkanlığımızdır.

Uyku, insan vücudu için çok önemli bir etmendir ve insan vücudunu, sağlığını doğrudan etkiler. Düşünsene uyku vücudunla ve sağlığınla ilgili birçok şeyi etkiliyorken düzensiz uyku durumunda vücudunun nasıl dinç ve sağlıklı olmasını bekleyebilirsin ki!  Organların ve vücudun dinlenmeye çekilmesi anca uyku durumunda olan bir durumdur ve düzensiz uyku durumunda vücudumuzdaki organların dinlenmesi ve sağlıklı bireyler olma durumunu bekleyemeyiz. Sağlıklı bir birey olmak için uzmanların bize tavsiyesi düzenli olarak günde en az 6 saat uyku öneriyorlar.

Peki, düzensiz uyku zararları nelerdir? Gelin bunlara bir göz atalım.

uykusuzluk

Şeker hastalığına yakalanma riski

Uzmanlar tarafından yapılan milyonlarca araştırma ve deneyler sonucu düzensiz uyku uyuyan insanlarda meydana gelen en çok hastalıklardan ilk ikisi obezite ve şeker hastalığı olunduğu ortaya çıkmıştır. Düzenli uyku uyuyan insanlarda vücudun biyolojik saatinin sekteye uğramaması ve vücudun çalışma mekanizmasının düzgün çalışması adına önemlidir. Ama düzensiz uyku durumunda bu iki faktör aksaklığa uğrayarak metabolizmanın yavaşladığı ve pankreasın istenilen miktarda insülin üretmediği ortaya çıkmıştır. Pankreasın insülin üretmemesi durumunda şeker hastalıklarına davetiye çıkarılması söz konusu olur.

Obeziteye yakalanma riski

Düzensiz uyku uyuyan insanlarda iç organlarının yeteri miktarda çalışmaması ve düzgün çalışmaması durumu sonucunda bireyde kilo artışı gözlemlenerek obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Uyku düzeni değiştiği zaman insanın yemek yeme saatleri de değişir, hareketsiz geçen saatlerde artar, insan kendisini programlayamayacağı için spor da yapamaz ve böylece obeziteye davetiye çıkarılır. Uzmanlar tarafından yapılan bir diğer araştırmaya göre düzensiz uyuyan bireyler yılda yaklaşık olarak 10 kilo almaktadırlar.

Ruhsal durumlara etkisi

Uyku insan vücudunu fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak etkilediği için uyku düzeni olmayan bireylerde genellikle psikolojik sorunlar göründüğü ortaya çıkmıştır.

İnsanın uyku düzeninin bozulmasını etkileyen birçok farklı neden vardır. Mecburi oldukları durumlar dışında da her gün gelişen teknolojilerde insanların uyku düzenini etkiler durumda oldular. Uzmanlar bireylerin sağlıklı ve düzenli bir uyku sistemi oluşturmaları için yatmadan en az 2 saat önce telefon, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletleri kapatıp başka bir şeylerle ilgilenmesini tavsiye ediyor. Çünkü bilgisayar, telefon,  televizyon gibi aletler yaydıkları radyasyonla beraber insan vücudunu etkileyerek insanın uykusunun açılmasına yol açıyormuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz