Home Psikoloji Duygusal Ailenizi Seçebilirsiniz

Duygusal Ailenizi Seçebilirsiniz

0
Duygusal Ailenizi Seçebilirsiniz

Bazı insanlar sevgi ve destek gördükleri, güçlü bir duygusal bağın kurulduğu bir aileye sahiptir. Fakat herkes bu kadar şanslı değildir. Biyolojik aileniz, ihtiyaç duyduğunuz duygusal bağları karşılamazsa, dünyada yalnız hissedebilir veya boşluk hissi yaşayabilirsiniz.

Bu inanılmaz derecede acı verici bir deneyim olsa da, buna takılıp kalmak hiçbir işe yaramaz. Ailenin seçilemeyeceği fikrini pek çoğumuz kabul ederiz ve sonra çaresizce, umutsuzca dünyada yalnız hissetmeye devam ederiz. Fakat böyle devam etmek zorunda değil. Hayatınızı bu şekilde sürdürmek ya da bunu değiştirmek tamamen sizin elinizde olan bir şeydir. Biyolojik ailenizi seçemeyeceğiniz doğrudur fakat bu, duygusal ailenizi seçemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Kimin Yanında Mutlusunuz?

Birlikte olmaktan keyif aldığınız bir arkadaşınızı hayal edin. Herhangi bir sorun yaşadığınızda bu arkadaşınız size duygusal açıdan destek olabilir, aynı zamanda mutlu anlarınızda sevincinizi sizinle paylaşabilir. Kan bağıyla ya da yasal bir bağla birbirinize bağlı olmayacak olsanız bile, kendinizi yanında huzurlu hissettiğiniz ve her durumda yanınızda olan biriyle birlikte olmanız, duygusal bir aile kurmak için yeterlidir.

Tıpkı sağlıklı biyolojik ailelerde olduğu gibi, duygusal ailenizdeki ilişkiler (ister biyolojik olarak ilişkili olsun ya da olmasın) mükemmel olmayacaktır. Bazıları size pratik hayat konularında yardımcı olmak konusunda daha faydalı olabilir. Duygusal açıdan zorlandığınızda, bir desteğe ihtiyaç duyduğunuzda veya başarılarınızı kutlamak istediğinizde duygusal ailenizle iletişime geçebilirsiniz. Onlar sizi önemser ve bunu size hissettirirler.

Duygusal aile ilişkilerinde de zaman zaman sorunlar yaşanabilir. Onların da beslenmesi gerekir ve ilişkide sürekli alan taraf olamazsınız. Sizin de her zaman duygusal ailenizin yanında olmanız ve onların ihtiyaçlarına duyarlı olmanız gerekir. Duygusal olarak uyum içinde olduğunuz için bunu yapmak size zor gelmeyecek aksine kendiliğinden hem alıcı hem de verici olacaksınız.

Duygusal bir aile kurmak istediğinizde içinize dönün. Her koşulda sizi iyi hissettiren kişileri düşünün. Bu kişiler biyolojik ailenizden birileri de olabilir, hiç ummadığınız arkadaşlarınız da olabilir. Tüm tanıdıklarınızı ve çevrenizi gözden geçirin. Duygusal aileniz için kimlerin en iyi aday olduğunu düşünün. Birisinin olduğuna karar verdiğinizde onlarla daha fazla vakit geçirmek ve daha iyi tanımak için görüşmeler yapın. Bu çabalar her zaman daha yakın bağlantılara yol açmayacak olsa da, bu sizin en iyisini bulmak için yaptığınız denemeler olacaktır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version