Ana SayfaHamilelikDüşük Sonrası Beta HCG Değeri

Düşük Sonrası Beta HCG Değeri

-

Beta HCG seviyesi, hamileliğin ne kadar ilerlediğinin ve ne kadar sağlıklı olduğunun bir ölçüsüdür. Sağlıklı bir hamilelik durumunda, hCG hormonu seviyelerinin yükseldiği bilinmekle beraber, düşük ya da kürtaj gibi travmatik bir olay sonrasında bu hormonun seviyelerinde ani düşüşler görülür. Peki, bu düşüş ne anlama geliyor? Düşen hCG seviyeleri sizi nasıl etkiliyor?

Vücuttaki HCG seviyesi 5 mIU/ml’den düşükse, bu durum gebelik için negatiftir ve hamilelik olmayacağı anlamına gelir. HCG seviyeleri 25 mIU/ml’den yüksekse, hamileliğin pozitif olduğu anlamına gelir. mIU/ml, HCG seviyelerini ölçmek için kullanılan uluslararası standart bir ölçü birimidir.

Hamilelik döneminde, vücuttaki HCG hormonu seviyesi, hamileliğin ilk haftalarından doğuma kadar hızla artar. Düşük gerçekleştikten sonra HCG seviyeleri normale dönmeye başlar. Bu hormonun seviyelerinin normale dönmesi için gereken süre, kadından kadına göre değişiklik göstermektedir.

Düşük Sonrası Beta HCG Seviyesi Ne Zaman Normale Döner?

Düşük sonrası hcg seviyesi

Tıpkı her hamileliğin farklı olması gibi, düşük sonrası Beta HCG seviyesinin normale dönmesi de farklı olacaktır. Burada, vücutun ürettiği beta hCG’nin yanı sıra, hamileliğin süresi de önemli bir faktördür. Bazı durumlardan düşükten birkaç gün sonra hCG seviyeleri normale dönebilir.

Bazı vakalarda ise, düşük sonrası hCG beta hCG seviyesinin normale dönmesi birkaç hafta sürebilir. Bazen de düşük sonrası hCG seviyeleri artmaya devam edebilir. Düşük sonrası doktorunuz hCG hormonu düzeylerinin yüksek olduğunu fark ederse, bunun altında yatan nedeni bulmak önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz