Ana SayfaKişisel BakımDudak Kuruması Nasıl Geçer?

Dudak Kuruması Nasıl Geçer?

-

Kış aylarında daha çok meydana gelen dudak kuruması, çoğu insanın mustarip olduğu şeydir. Herhangi bir nedene bakmaksızın herkes de görülebilir. Dudak kuruması, hem acılı olup hem de estetik açıdan da kötü bir görüntü yaratmaktadır. Yazımızda dudak kuruması ve çatlamasını engellemek için öneriler bulabilirsiniz.

Dudak Kuruması Neden Olur?

Dudak kuruluğu, yaşa ve cinsiyete bakmaksızın herkes de görülebilir. Fakat kuru cilde sahip insanlar, daha çok dudak kurumasına neden olur. Ayrıca, gün içerisinde yeterli su tüketiminin sağlanmaması da dudak kuruluğuna sebep olabilir. Bazı kişilerde B12 eksikliği de dudak kuruması meydana getirebilir.

Dudak Kuruluğu ve Çatlamasına Ne İyi Gelir?

  • Öncelikle, kuru cilt sahipleri mutlaka dudaklarına nemlendirici sürmeliler. Aşırı sıcaktan ve soğuktan dudaklarını korumalılar.
  • Bedenimizi susuz bırakmamamız önemlidir. Günde mutlaka 2-2,5 lt su tüketmeniz gerekir. Su içmeyi aksatmamanız önemlidir.
  • Hava koşulları dudak kuruması ve çatlaması için büyük bir faktör. Bu sebepten, yaz ve kış dudaklarınızı muhakkak, hava durumuna göre korumanız gerekmektedir.
  • Dudaklarınıza vazelin uygulayarak kuruluğunu büyük ölçüde engelleyeceksiniz.
  • B vitamini içeren besinler, örneğin; süt, et, ceviz, yumurta, patates ve meyveler tüketmeniz, dudaklarınız için de önemlidir. Bu besinler B vitamini açısından zenginlerdir.
  • Dudakları sık yalaman ta dudak kuruluğuna sebeptir. Bu nedenle dudaklarınıza balm uygulayarak kurumalarını önlemiş olacaksınız.
  • Dudaklarınızın çatlamaması için, yaşadığınız ortamın da nemli olması önemli olabilir. Bunun için buhar yapıcı makineleri ve ısıtıcınızın üzerine dökülmeyecek şekilde su koyarak, ortamın daha nemli olmasını sağlayabilirsiniz.

[irp posts=”902″ name=”Nane Yağı İle Dudak Bakımı”]

Çatlamış Dudaklar İçin Maske

Dudaklarınıza az miktarda bal sürün. Bir süre bekleyip ardından vazelin sürün. Vazelin kuruyunca dudaklarınızı ılık suyla hassas bir şekilde yıkayın. Bu uygulamayı dudaklarınıza günde 2 kere uygulayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz