Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Kişisel Bakım Dudak Kuruması Nasıl Geçer?

Dudak Kuruması Nasıl Geçer?

-

Kış aylarında daha çok meydana gelen dudak kuruması, çoğu insanın mustarip olduğu şeydir. Herhangi bir nedene bakmaksızın herkes de görülebilir. Dudak kuruması, hem acılı olup hem de estetik açıdan da kötü bir görüntü yaratmaktadır. Yazımızda dudak kuruması ve çatlamasını engellemek için öneriler bulabilirsiniz.

Dudak Kuruması Neden Olur?

Dudak kuruluğu, yaşa ve cinsiyete bakmaksızın herkes de görülebilir. Fakat kuru cilde sahip insanlar, daha çok dudak kurumasına neden olur. Ayrıca, gün içerisinde yeterli su tüketiminin sağlanmaması da dudak kuruluğuna sebep olabilir. Bazı kişilerde B12 eksikliği de dudak kuruması meydana getirebilir.

Dudak Kuruluğu ve Çatlamasına Ne İyi Gelir?

  • Öncelikle, kuru cilt sahipleri mutlaka dudaklarına nemlendirici sürmeliler. Aşırı sıcaktan ve soğuktan dudaklarını korumalılar.
  • Bedenimizi susuz bırakmamamız önemlidir. Günde mutlaka 2-2,5 lt su tüketmeniz gerekir. Su içmeyi aksatmamanız önemlidir.
  • Hava koşulları dudak kuruması ve çatlaması için büyük bir faktör. Bu sebepten, yaz ve kış dudaklarınızı muhakkak, hava durumuna göre korumanız gerekmektedir.
  • Dudaklarınıza vazelin uygulayarak kuruluğunu büyük ölçüde engelleyeceksiniz.
  • B vitamini içeren besinler, örneğin; süt, et, ceviz, yumurta, patates ve meyveler tüketmeniz, dudaklarınız için de önemlidir. Bu besinler B vitamini açısından zenginlerdir.
  • Dudakları sık yalaman ta dudak kuruluğuna sebeptir. Bu nedenle dudaklarınıza balm uygulayarak kurumalarını önlemiş olacaksınız.
  • Dudaklarınızın çatlamaması için, yaşadığınız ortamın da nemli olması önemli olabilir. Bunun için buhar yapıcı makineleri ve ısıtıcınızın üzerine dökülmeyecek şekilde su koyarak, ortamın daha nemli olmasını sağlayabilirsiniz.

[irp posts=”902″ name=”Nane Yağı İle Dudak Bakımı”]

Çatlamış Dudaklar İçin Maske

Dudaklarınıza az miktarda bal sürün. Bir süre bekleyip ardından vazelin sürün. Vazelin kuruyunca dudaklarınızı ılık suyla hassas bir şekilde yıkayın. Bu uygulamayı dudaklarınıza günde 2 kere uygulayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...