Ana SayfaHastalıklarDown Sendromu Nedir?

Down Sendromu Nedir?

-

Down sendromu özellikle son zamanlarda Dünya’nın çoğu bölgesinde farkındalık kazandırılmaya çalışılan konulardan birisi. Down sendromu çoğu zaman hastalık olarak tanınsa da aslında bir hastalık değil genetik bir farklılıktır. İnsanlarda her bir hücre çekirdeği 23 anneden 23 babadan gelmek üzere 46 kromozomdan oluşur. Down sendromlu insanlarda hücre 47 kromozom içerir ve bu farklılık down sendromunu ortaya çıkarır.

Down Sendromunun Özellikleri Nelerdir?

Down sendromlu çocuklar genellikle düz yüz profiline, basık ve küçük burunlara sahip olurlar. Gözleri aşağı yukarı kayar ve ağızları küçük yapıda olduğundan dolayı dilleri daha büyük görünür. Genellikle boy ve kilo olarak daha yavaş gelişirler ve öğrenme zorluğu yaşayabilirler. Fakat küçük yaşta eğitime başlandığında zeka seviyelerinde gözle görülür bir artış sağlanabilir. Down sendromlu çocuklarda genellikle düşük kas tonusunun neden olduğu sarkmalara rastlanılır. Buna “hipoteni” adı verilir. Avuç içlerinde tek bir kırışıklık bulunur. Ayrıca down sendromlu çocuklarda birinci ve ikinci parmakları arasında büyük boşluklar bulunur,  bunun dışında küçük parmaklı geniş ellere ve serçe parmağında içe doğru kıvrılmalara rastlanabilir.

Down Sendromunun Özellikleri Nelerdir?İyi eğitim almış down sendromlu bireyler normal bir şekilde hayatını sürdürebilir. Down sendromu olan bireyler profesyonel bir eğitim almalıdır. Özellikle fizik tedavi ve dil terapisi bu eğitim sürecinde çok önemlidir.

Down sendromlu çocuklar bazı eksikliklere sahipler fakat aslında tertemiz bir kalpleri vardır. Bu bireyler fazlasıyla dürüsttür ve asla yalan söylemezler. Onlara öğretiler kuralların dışına hiç çıkmadıkları gibi yardım etmekten çok büyük haz duyarlar ve bütün bunları karşılık beklemeden yaparlar. Taklit yetenekleri üst seviyededir, çok neşeli ve sempatiktirler.  Acıma duyguları fazlasıyla gelişmiştir ve oldukça duygusal bireylerdir. Don sendromlu bireyler doğaya fazlasıyla düşkündür aynı zamanda güzel sanatlara da eğilimleri vardır. Bu bireylerdeki bir diğer özellik ise çok düzenli olmaları ve dağınıklıktan hiç hoşlanmamalarıdır. Çıkarcılık ve bencillik gibi davranışlarda asla bulunmayan bireyler yalan söylemeyi de asla bilmezler. Toplumumuzda halen yeterli farkındalığa ulaşamamış olan down sendromuna sahip bireyler asla kin gütmez, her zaman karşılıksız sever ve fazlasıyla insancıldırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz