Home Psikoloji Dopamin Seviyemizi Doğal Yollardan Nasıl Artırırız?

Dopamin Seviyemizi Doğal Yollardan Nasıl Artırırız?

Dopamin Seviyenizi Artırın !!!

0
Dopamin

Dopamin, beynin ustası “zevk” kimyasaldır. Bu tekli nörotransmitter, zihinsel ve fiziksel süreçlerin bolluğundan sorumludur. Doğal olarak kendi dopamin seviyenizi nasıl uyaracağınızı öğrenerek, bu şaşırtıcı küçük nöron tarafından yaratılan zevk duygularını artırırken, depresyon, endişe, ilgisizlik ve korkunun üstesinden gelebilirsiniz.

Dopamin, içimizde bazı davranışları ödüllendirir, böylece onları tekrar yaparız. Neden bazı ilaçlar bu kadar bağımlılık yapar. Kokain, eroin gibi opiatlar, dopamin “süper ödüllendirici” ye neden olurlar. Beynimizde, para kazanmak, seks yapmak ve hatta bir video oyunu kazanmak gibi davranışlarda dopamin etkileri bulunur.

Dopamin, mutluluğumuzu arttırmaktan daha fazlasını yapar. Ayrıca kas hareketimizi düzenlemekten, bilişsel işlevi geliştirmekten, odaklanmamıza yardımcı olmaktan, kararlar vermekten, sorunları değerlendirmekten ve bunları çözmek ve prolaktinin sekresyonunu düzenlemekten sorumludur. Yüksek dopamin seviyeleri olmadan, depresyon, üzüntü, kafa karışıklığı, korku, olumsuz düşünme, ruminasyon ve diğer duygusal engeller ile yaşama eğilimleri yaşarız.

Dopamin seviyenizi arttırmak için yüzde 100 doğal yollardan bazıları:

Egzersiz


Egzersiz beyindeki dopamin D2 reseptörlerini yükseltir, aynı zamanda vücuttaki serotonin ve diğer endorfinleri de arttırır. Düzenli egzersiz depresyonun önlenmesine, stresi azaltmaya ve bedeni güçlendirdiği kadar zihni güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bir Liste Oluşturun ve Başardığınız İşleri Birleştirin
Ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun bir işi başarıyla tamamladığımız zaman, beyin dopamin salgılar. Daha fazla dopamin “salgısı” almak için büyük görevleri daha küçük parçalara ayırın ve bunları tek tek kontrol edin. Bu alışkanlık ayrıca sizi hedeflerinize doğru hareket ettirmeye ve aklınızdaki zihinsel karmaşayı temizlemeye yardımcı olacaktır.

Dopamini Artıran Gıdalar Yiyin
Tirozin içeren yiyecekleri yiyerek, doğal olarak dopamin seviyelerini artırabilirsiniz. Nedir bu gıdalar?

Yumurta
Yeşil çay
Süt
Karpuz
Kahve
Badem
Muz
Bitter çikolata
Yoğurt

Detoks
Toksinler konusuna girerken düzenli olarak detoks yapmak önemlidir. Vücudunuzda çok fazla toksin birikmesi dopamin üretimini engelleyebilir. Yeşil meyve suyundan, aktif odun kömürü almaya veya yoga yapmaya pek çok detoks yöntemi bulunmaktadır. Ne kadar az toksik olursanız dopamin seviyeleriniz o kadar yenilenir.

Keyifli Müzik Dinle


Beyninde yararlı bir dopamin dökümü elde etmenin en kolay ve hızlı yollarından biri müzik dinlemektir. Müzik, beyinlerimizdee “şarkı söyleyerek, dinleyerek” “zirvesel” duygusal anlar yaratır. Müzik paleolitik dönemden beri insanların kendilerini yükselişte hissetmelerine yardımcı olmuştur.

Yaratıcı ol
Yaratıcılığınızı sanat ve el işi yaparak veya bir senfoni yazarak ifade edebilirsiniz, herhangi bir yaratıcı aktivitenin dopamin seviyelerini arttırması çok doğaldır. Dans edin, bir resim çizin, bir şiir yazın, yeni bir şeyler pişirin, hatta bir tamir projesine katılın ve daha yüksek dopamin seviyeleriyle ödüllendirileceksiniz.

Ek Olarak
Dopamin seviyeleri de takviye yoluyla yükseltilebilir. Deneyin: L-teanin, dopamin dahil olmak üzere beyindeki birçok nörotransmiteri arttırır. Yeşil çay bu bitki bileşiğinin zengin bir kaynağıdır. Zerdeçalda yaygın olarak bulunan curcumin beyindeki dopamini etkin bir şekilde arttırır.

Meditasyon ve Yoga


Meditasyon ve yoga, daha büyük dopamin salgılanmasına izin veren beyin mekanizmalarını etkili bir şekilde değiştirebilir. Tutarlı mediatörlerin stresi daha iyi ele almasının nedenlerinden biri ve genellikle iyi hissetmek GABA ve dopamin’deki artıştan kaynaklanır. Meditasyon ayrıca bizi dopamin ve diğer iyi hissettiren nörotransmitterlerin salınımını engelleyen koşullu nöral yollardan da kurtarır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version