Ana SayfaBeslenmeDondurulmuş Limonun Faydaları Nelerdir?

Dondurulmuş Limonun Faydaları Nelerdir?

-

Limon denilince akla ilk olarak limonun suyunu sıkarak kullanmak gelir. Limonun suyu sayesinde limonun içindeki C vitamininden yararlanırız. Türk mutfağında ise salata ve yemeklerimizde limon suyunu bolca kullanırız, bu tada oldukça alışkınız. Fakat yanlış bilinen bir gerçek şu ki dondurulmuş limonun faydaları limon suyundan daha fazladır.

Dondurulmuş limonun faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Tartışmasız ki dondurulmuş limonun en önemli etkisi doğal bir kemoterapi etkisi yaratmasıdır. Yapılan laboratuvar araştırmaları sonucunda dondurulmuş limonun faydaları arasında limon özünün kanserin kemoterapi tedavisinde kullanılan ‘adriamisin’ etken maddesinden 10000 kat daha etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca dondurulmuş limonun kanser hücrelerini yavaşlatıcı ve oluşumunu engelleyici etkisi de bulunmaktadır. Kanser ile savaşta en büyük dostumuz şüphesiz ki limon özü olmuştur. Kanser hücrelerini yavaşlatıcı ve oluşumunu engelleyici etkileri dışında bu hücreleri tahrip edici özelliği de vardır. Bunun yanı sıra kötü huylu kanser hücrelerini tahrip ederken vücudumuzda ki sağlıklı hücrelere hiçbir zarar vermez. Donmuş limonun ur, yumru, kist ve tümörleri yok edici ve engelleyici etkisi de vardır. Dondurulmuş limonun şimdiye kadar kolon, meme, akciğer, pankreas ve prostat başta olmak üzere on iki çeşit kanser tedavisinde etkili olduğu düşünülüyor.

Diğer bir yandan dondurulmuş limonun faydaları arasında doğal bir detox olması da vardır. C vitamini açısından çok zengin olan limonun antioksidan özelliği zaten biliniyor fakat B6 vitamini, potasyum, folik asit, flavonoidler ve limonin gibi önemli kimyasallar da içerdiği birçok kişi tarafından henüz bilinmiyor. İçeriğindeki bileşenler sayesinde donmuş limon rendesi vücudunuzdan hızla toksinleri uzaklaştırcak , sizi daha dinç hissettirecek. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizin kış aylarında grip ve soğuk algınlığı ile savaşmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Dondurulmuş limonun faydaları arasında muhtemelen diğer bir bilmediğiniz ise dondurulmuş limonun doğal bir antidepresan oluşudur. Stres, asabiyet ve ruhsal bunalımlara çok iyi gelen dondurulmuş limon,  düzenli tüketildiğinde üzerinizdeki stresin kaybolduğunu, asabiyetin azaldığını kesinlikle hissedeceksiniz.

İltihap sökücü olması, mantar ve enfeksiyonlarda önleyici ve tedavi edici olması da dondurulmuş limonun faydaları arasındadır.

Ayrıca, dondurulmuş limonu ve dondurulmuş limon rendesini yemeklerinizde kullanmak yemeklerinizin lezzetini kesinlikle arttıracaktır. Örneğin salatalar, artık salatalarınızda limon suyu yerine dondurulmuş limon rendesi kullanmak sizi lezzet açısından daha çok tatmin edecek ve limonun özünden akan sağlıktan daha çok yararlanmanızı sağlayacaktır.

Limon nasıl dondurulur ve nasıl tüketilir sorularına gelecek olursak. Limonu dondurmak için fazladan hiçbir şeye ihtiyacınız yok dilediğiniz kadar limonu dilediğiniz süre kadar buzlukta dondurabilirsiniz. Kullanacağınız zaman ise buzluktan çıkarıp rendeleyerek kullanmanız yeterlidir. Ayrıca limonu kabuğu ile birlikte rendelemek limondan daha fazla yararlanmanızı sağlayacaktır. Nasıl tüketileceği ise tamamen nerede kullanıldığına bağlıdır. Bir içeceğin içinde içerek ya da bir yemeğin yanında yiyerek tüketilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz