Ana SayfaHastalıklarDomates Alerjisi Nedir?

Domates Alerjisi Nedir?

-

Domates alerjisi bağışıklık sisteminde görülen bir rahatsızlık durumudur. Domates proteine bağışıklığın tepki göstermesi durumudur. Domates üretiminden ve tüketiminden uzak durmayı gerektirir. Mutlaka rahatsızlık yaşandığında uzman doktora görünmek gereklir.

Domates Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Domates alerjisinin birçok belirtisi vardır. Domates teması sonucu veya tüketimi ile ortaya çıkar. Hafif bir belirtisi olur ve hayati tehlikeye neden olur. Bu yüzden mutlaka ciddiye alınması gerekir. Kişide anafilaktik şoklar görülebilir. Kişinin dudak bölgesinde karıncalanmalar yaşanır. Ağız bölgesinde hafif kabarıklıklar oluşur. Boğaz bölgesi tahriş olur. Ciltte döküntü ve kaşıntılar meydana gelir. Tükrük salgısında artış meydana gelir. Sindirim sisteminde problemler yaşanmaya başlar. Karın ağrısı, kusma ve ishal gibi bağırsak problemleri görülür. Egzema belirtilerine benzer belirtiler oluşmaya başlar.

Domates Alerjisi Sebepleri Nelerdir?

Domates alerjisinin oluşmasının nedeni bağışıklık sisteminin zayıf olması durumudur. Domates vücuda proteine karşı tepki vermeye başlar. Antikor ile domates proteinin birleşmesiyle ortaya çıkar. Domates proteinin histamin saldırısına uğramasıyla kendini gösterir.

Domates Alerjisi Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Domates alerjisini tamamen yok etmek mümkün değildir. En iyi tedavi korunmaktır. Domatesten uzak durmalısınız. Antihistamin kullanmaya özen göstermelisiniz. Cilt üzerindeki etkilerinden kurtulmak için losyon ve krem kullanabilirsiniz. Orta dereceli alerjiler için steroid kullanılır. İlaçlar deri üzerindeki iltihabı kurutur. Şoka giren hastaya adrenalin enjekte edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz