Ana SayfaHastalıklarDöl Yolu Mantarı ve Tedavi Yöntemleri Nedir?

Döl Yolu Mantarı ve Tedavi Yöntemleri Nedir?

-

Bu enfeksiyon doğurganlık döneminin bir hastalığıdır. Kimi kadınlarda daha sık görülür.

Vücuttaki mantar sayısını denetleyenler bakterilerdir. Antibiyotik alan kadınlarda, antibiyotik bu bakterileri yok edince, mantar gereğinden fazla çoğalır.

Şeker hastası kadınlarda: Şeker hastalığı ilerleyince, idrardaki şeker bütün organizmalar için çok uygun bir üreme ortamı hazırlar. Monilia da öbürleri gibi çoğalır.

Progestoren alan kadınlar: Bunun en sık rastlanan örneği, yüksek doz progestoren içeren doğum denetim hapı alan kadınlarda candidaların aşırı üremesidir.

Kandaki progesteron düzeyi yüksek olan kadınlar: Örneğin adet öncesi dönem, gebe kadınlar

Belirtileri: Mantar belirtileri koyu, beyaz, kesilmiş süt görünümünde vajinal akıntı, vajina ve çevresinin tahriş olması, kaşınması ve duyarlı olmasıdır. Genellikle cilt kırmızı ve pul puldur; kaşıntı kasıklara yayılabilir.

Tedavi için hemen doktorunuzla görüşün. Enfeksiyon geçene kadar cinsel ilişkiden kaçının. Tedavi için verilen ilaçları sonuna kadar kullanın. Bu iki hafta kadar sürebilir. Nistatin kremleri ve fitilleri kullanmanız gerekebilir.

Enfeksiyon tekrarlıyabilir. Anüs yolu ile kendinizi yeniden enfekte ediyor olabilirsiniz. Kaşınmamaya gayret gösterin. Mantar tırnaklarınızın altına bulaşabilir ve başka bölgelere de sıçrar.

Lokal anestezik içeren bir krem kullanmayın; sizi bir iki kez rahatlatabilir ama bu rahatlama çok kısa sürer ve alerji yapabilir.

Monilianın tersine, trikomoniazis adet kanamalarından hemen sonra sık görülür ve erkekleri de etkiler. Organizma kadınlarda vajinada, servikste, uretrada ve idrar kesesinde, erkeklerde uretrada ve prostatta yaşar. En sık, cinsel etkinliği olan kadınlarda görülür. Bu kadınların eşlerinden % 90’ı da enfektedirler.

Erkeklerde görülen tek belirti idrar yaparken yanma, kimi zaman da penis ucundan gelen akıntıdır. Kadınlarda sarımsı vajinal akıntı, vajina ve çevresinde duyarlılık ve kaşıntı, idrar yaparken yanma vardır. Enfeksiyon idrar kesesini de tutmuşsa sistit belirtileri görülebilir.

Trikomoniazis tedavisi:

Ağızdan metronidazol türü bir ilaç alınmalıdır. Duşlar, kremler ve fitiller tek başına etkili değildir. İlacınızı midenize zarar vermemesi için yemeklerle beraber alın.

Vajina enfeksiyonlarına zemin hazırlayan etkenler nelerdir ?

Gerilimli dönemlerde vajina enfeksiyonuna yakalanma olasılığınız artar. Şişmanlarda vulvanın havayla yüzyüze gelip kuruyan bölümü daha az olduğu için enfeksiyon da fazladır.

Enfeksiyon oluşmasını önlemek için ne yapabilirim ?

Vajinanızı kuru ve temiz tutun. Dikkatle banyo yapın, önden arkaya doğru silin, duş, sprey, banyo köpüğü v.b. kullanmayın. Cinsel ilişki sırasında vajinayı yağlamanız gerekiyorsa, sperm öldürücü bir köpük ya da enfeksiyondan koruyan bir krem kullanın. Çıkarması çok zor ve enfeksiyona yardımcı olan vazelin kullanmayın. Naylon değil de pamuklu külot giyin. Vajinayı nemli tutan dar çorap ya da pantolonlar giymeyin. Fazla kilo almayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz