Home Moda Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Hayatı Nasıl Olmalı?

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Hayatı Nasıl Olmalı?

0

Doğum sonrası cinsel hayat kişilerin kültürel ve dini etkenleri ile fiziksel ve psikolojik durumlarıyla doğrudan ilişkilidir.  Doğumdan sonra kadınlar için cinsel yaşama adapte olmak çok kolay değildir.

Doğum sonrası cinsel ilişkiye girmek isteyen çiftler perineal bölgenin iyileşip iyileşmediğini göz önüne almak koşuluyla doğum sonrası cinsel hayata 4 ile 6 hafta içerisinde yeniden başlayabilmektedir.

Emzirme döneminde olan kadınlarda vajinal kuruluk meydana gelebilmekte ve cinsel birleşmenin acılı ve ağrılı olmasına neden olabilmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalan kişiler vajinal jel ya da vajinal nemlendiriciler kullanarak kuruluk nedeniyle cinsel birleşme esnasında ortaya çıkan acı hissini ortadan kaldırabilmektedir.

Doğum Sonrası Cinsel Hayatı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Doğum sonrası cinsel hayatı etkileyen başlıca faktörler şunlardır:

  • Vajinada yırtık olup olmaması
  • Cinsel isteğin azalmış olması
  • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk
  • Vajinada herhangi bir kanama veya akıntı olması
  • Vajinada kuruluk ve ilişki esnasında acı, ağrı
  • Cinsel birleşme esnasında herhangi bir yaralanma meydana gelme korkusu
  • Kendini çirkin ve kötü hissetme
  • Bebeğin uyanması veya bebeğin sesini duymama

Doğum Sonrası Cinsellikte Erkek Nasıl Davranmalıdır?

Hem erkek hem de kadın doğum sonrasında cinsellikten uzaklaşmaktadır. Kadınların doğum sonrasında bebekle ilgilenmesi ve cinsel birlikteliğe karşı soğuk olması erkeği de uzaklaştırabilir.

Doğum sonrası cinsel hayatın kaliteli bir şekilde devam edebilmesi için çiftlerin birbirine karşı anlayışlı davranması oldukça önemlidir. Erkeklerin bu dönemde eşlerine ilgili ve alakalı olması gerekir. Eşler arasında cinsel ilişki yaşanmasa dahi sarılma, öpüşme ve tensel temas devam etmelidir.

Doğum Sonrası Cinsel Yaşamda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum sonrası cinsel yaşamda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kadınların genital bölgelerinde yaşanan fiziksel değişimler kasılmalara neden olabilmektedir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version