Ana SayfaHamilelikDoğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

-

Bildiğimiz gibi insanlar evlendikten sonra bir çocuk sahibi olmak isterler. Çocuk sahibi olmak için hamilelik sürecini geçmek gerekir. Hamilelik kadınlarda ruhsal olarak büyük sorunlar oluşturabilir. Bu yüzden bu süreçte kontrollü davranmak gerekir. Özellikle riskli bir hamilelik süreci geçirenlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Hamile kalamayan kadınların son dönemlerde tüp bebek yöntemini kullanması ile istediklerini gerçekleştirme ihtimalleri artmaktadır. Kadınların vücudu her ay hamile kalmak için bir dönemden geçmektedir. Bu dönem adet dönemi olarak bilinir ve bu dönemde hassaslaşabilirler. Ayrıca bu süreç araştırmalara göre kadınların toplamda regl olarak geçirdiği 35 ila 40 yıl zaman vardır. Bu rutin olarak her ay olan bir durumdur, Bu durum sadece iki kere değişiklik gösterebiliyor.

Adet gecikmesi normal mi?

Hamilelik kadınlarda ruhsal olarak büyük sorunlar oluşturabilir. Bu yüzden bu süreçte kontrollü davranmak gerekir. Özellikle riskli bir hamilelik süreci geçirenlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Hamile kalamayan kadınların son dönemlerde tüp bebek yöntemini kullanması ile istediklerini gerçekleştirme ihtimalleri artmaktadır. Bebek sahibi olduktan sonra regl gecikebilir. Bu normal bir durumdur, kadınları meraka sokan bu durum sağlık açısından kötü değildir. Hamilelikten sonra belli bir süre adet görülmez. Bu kişiden kişiye değişiklik gösterilen bir durumdur. Bazı kişilerde 6 hafta sonra bazılarında 1 yıla yakın sürebiliyor. Bu regl gecikmesi sağlık açısından zararlı değildir. Aslında bu zamanlarda tekrar hamile kalmak daha kolay olabiliyor. Farklı durumlarda doktora gidilmesi gereken adet gecikmesi en fazla emzirmenin bitmesine yakın sürede olmalıdır. Aksi durumda sağlık açısından problemler ortaya çıkmış olabilir.

Emzirme adeti geciktirebilir

Bebek doğurmak zorlu bir süreçtir. kadınların bu zor zamanlarından sonra çocuğunu kucağına alması bütün ağrıları unutturur. Bu süreçte bazı değişiklikler olabiliyor. Bunlardan biri hamile kalma ve doğum sonrası süreçtir. İkincisi ise bebek emzirme zamanıdır. Emzirme bitene kadar devam eder bu değişiklik bu dönemlerde regl geçirilmeme sebebi vücudumuzda bulunan hipofiz bezinden kaynaklı bir durumdur. Hipofiz bezinin beyin ve yumurtalıkları uyararak bastırmaktadır. Böylece regl yani yumurta gelişimi bu şekilde durduruluyor. Doğumdan sonra kadınların yaşadığı düzenli regl dönemleri pek mümkün olmuyor tabi. Bu iki ya da üçüncü regl dönemlerinde ancak normale dönüyor. Bazı annelerin sütü kesilebiliyor ve emzirmedikleri için adet dönemi erken geliyor. Bu emzirmeye bağlı bir durum olabiliyor bazı zamanlarda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz