Ana SayfaModaDoğum Sonrası Kadın Sağlığı

Doğum Sonrası Kadın Sağlığı

-

Doğum Sonrası Faaliyetler Nelerdir?

Kadın sağlığının baştan sona değişime uğradığı süreç olan gebelik, doğumdan sonra kendini bebek sağlığının dikkat edilmesi gereken konularına bırakır. Beklentilerin karşılandığı ve sonunda tüm heyecanın son bulduğu andan sonra, bebek anneyle tanışmaya başlar uzun bir maraton başlamış olur. Anneyle bebek arasındaki bağ hemen kurulmuş ve tanışma faslından sonra artık gereken tüm ihtiyaçlar karşılanmaya başlar. İlk olarak karşılaşılan konu anne sütüdür. Sütün içindeki mineral ve vitaminler tüm gereksinimleri karşılamasına rağmen, uyku düzeninden, giyimine kadar annenin tüm gününü bebekle geçirmesi gerekmektedir.

Doğum gerçekleşir gerçekleşmez hemen eski halinize geçiş yapmanız mümkün değildir. Nerdeyse kendi adınıza yapabileceğiniz ufak tefek işlere bile vakit bulamadan sadece bebeğinizin gelişimiyle ilgilenmeniz gerekecektir. Ancak anne sağlığı zayıf düşerse bebekte otomatik olarak etkilenecektir. Bebekler kontrol altında tutulurken, anneliğe adım atan bayanların sağlık standartları korunmak zorundadır. Dünya’ya yeni gelmiş olan miniklerin en çok ihtiyaç duydukları konu anneleridir. Anne kendine sahip çıkamazsa, bebek için hiç istenemeyen durumlar baş gösterecektir.

Tüm organları su gibi olan bebeklerin, gelişim süreçler, oksijenle tanıştığı andan bu yana anne destekli olarak ilerler. Bu bağ o kadar kuvvetlidir ki, en ufak bir aksama bile iki taraftan direk olarak fark edilir ve çözülmek zorundadır.

Normal şartlarda geçen bir doğumdan kısa bir süre sonra ayağa kalkılabilir. Küçük hareketler ve merdiven inmek gibi faaliyetler bedenin toplanmasına fayda sağlayacaktır. Çok fazla yorulmak kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Ani kanamaların önüne geçilmez ve sorunlar bir anda çığ gibi büyür.

Doğum Sonrası Annelerde Ne Gibi Farklar Görülür?

İlk defa anne adaylarının emzirme konusunda yaşadıkları deneyim farklı gelecektir. Meme uçları acıyabilir ve bebekler öğrenene kadar bu devam edebilir. Çok fazla emen bebeklerde, anneye yeni süt biriktirmek için yer açılır. Bunun olması kesinlikle yanlış karşılanmamalı ve doğru bir hareket olduğu kabul edilmelidir.

süt emen bebek

Bebekle ilgilenmelerinden ötürü tüm işleri yarım kalacaktır. Sadece bununla sınırlı olmayan eksiklikler neticesinde bazı durumlarda aşırı tepkiler verebilmekteler. Anneliğin vermiş olduğu ruh hali ve gerçek hissiyatlar bazen ağır gelecektir. Bu tarz durumlar karşısında herkesin anlayış içinde olması ve ona göre davranması gerekmektedir.

Doğumun bitmesiyle kadınlar hemen doğurganlık hormonlarını geri kazanırlar, bu da tekrar hamile kalınma durumunun meydana gelmesi anlamını taşır. Uzun zaman geçirilmeyen aybaşları ve biriken hormonlar çok daha açık ve işlevsel bir hale bürünürler. Bu konu çok hassastır, âdet kanamaları görülmese bile, direk olarak hamile kalınma riski çok yüksektir. Kullanılan doğum kontrol haplarına çok dikkat etmek gerekir, herhangi bir zehirlenme durumuna karşı önlem alınmasında yarar var.

Kadın sağlığı yerindeyse, bebek sağlığı açısından durum her zamankinden daha fazla güvende demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz