Ana SayfaPsikolojiDoğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

-

Doktorunuz aylık doğum öncesi ziyaretleriniz sırasında veya bebeğiniz doğduktan sonra yapılan tipik altı haftalık randevu sırasında doğum sonrası depresyon açısından risk altında olduğunuza dair işaretler tespit edebilir. Depresyon öykünüz olup olmadığını, yeme içme durumunuz ve uyku düzeniniz hakkında sorular sorabilir.

Doğum sonrası depresyon gelişirse, doktorunuz bir veya daha fazla tedavi seçeneği önerebilir. Bunlar;

Antidepresanlar

Bebeğiniz doğmadan önce, gebelik sırasında ve emzirirken güvenli olan bir antidepresanı reçetenize yazabilir. Hamileliğinizden sonra altı ay veya daha uzun süre almanız gereken daha geniş bir antidepresan tedavisi görebilirsiniz.

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Tiroid ilaçları

Bazen depresyonunuz sadece tiroid hormon seviyelerinin düşüklüğünden kaynaklanır. Doktorunuz bu seviyeleri basit bir kan testi ile kontrol edebilir ve tiroidinizi dengeye getirmek için ilaçla tedavi edebilir.

Konuşma terapisi

Tedavi sırasında ilaca ihtiyacınız olmayabilir, yalnızca güvenli bir duygusal çıkış sağlayabilen ve duygularınızı yönetebilmenize yardımcı olacak yollarını bulmanızı sağlayacak bir psikoloğa yönlendirme yapılması yeterli olabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Doğum Sonrası Depresyonla Başa Çıkma

Psikoterapi ve ilaçlara ek olarak, aşağıdaki stratejiler tedavi sırasında size yardımcı olacaktır:

  • Biraz zaman ayırın. Doğum sonrası depresyon yaşayan insanlar için sağlıklı yemek yeme, egzersiz yapma ve belki de en önemlisi olan yeterince uyku almak gerekir.
  • Alternatif tedavileri düşünün. Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler yardımcı olabilir, ancak yararlarını doğrulayan daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Günışığı, balık yağı kapsülleri, aromaterapi ve müzik terapisi bazı insanlara yardımcı olan tedaviler arasındadır.
  • Bir destek grubu bulun. Doğum sonrası depresyon yaşayan insanlar, deneyimlerini paylaşmak isterler ve başa çıkma becerilerini geliştiren diğer insanlara yardımcı olmaya çalışırlar.
  • İnsanları yardım etmeye çağırın. Arkadaşlarınız ve ailenizin üyeleri evde size yardım edebilir ve bebeği eğlendirebilir. Böylece siz de uyuyabilir ve dinlenmiş olursunuz. Konuşmanız gerektiğinde sizi dinlemeleri için onları çağırabilirsiniz. Sorunlarınızı anlatarak rahatlayabilir ve depresyonu daha kolay yenebilirsiniz.
  • Sabırlı olun. Gördüğünüz tedavi size yardımcı olabilir, ancak kendiniz gibi hissetmek biraz zaman alır, bu nedenle acele etmeyin ve bekleyin.

Doğum Sonrası Psikoz

Çok nadir olarak her 1000 kadında 1 yeni anne doğum sonrası psikoz yaşar. Psikoz, depresyona göre daha şiddetli belirtiler gösterir. Hastalar halüsinasyon yaşayabilir, sesler duyabilir veya orada olmayan şeyleri görebilirler. Psikoz yaşayan kadınların kafaları son derece karışıktır ve kendine veya bebeğine zarar vermek üzere tekrarlayan düşüncelere sahip olabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Bu tip hastaların bazılarında bipolar bozukluk ya da şizofreni gibi zihinsel bir hastalık geçmişi vardır. Hastalar belirtilerin ne kadar çoğaldığına aldırmadan, hayatlarındaki bu önemli zamanda, hem bebeklerinin hem de kendilerinin uygun tedaviyi görebilmeleri için doktorlarına karşı dürüst olmaları gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz