Ana SayfaPsikolojiDoğum Kontrol Haplarının Kadınlar Üzerindeki Etkileri

Doğum Kontrol Haplarının Kadınlar Üzerindeki Etkileri

-

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasını yardımcı olan haplardır. Çok net sonuçlar ve yok denebilecek yan etkileri yüzünden, sıklıkla kullanılmaktadır.

Kadınların hamilelik dönemlerinin başlaması, erkeklerin spermlerinin rahimde birleşmesi sonucunda meydana gelir. Hap kullanılması durumunda tüm hormonlar dışarıdan temin edildiği için yumurtalıklarda döllenme yaşamazlar. Böylelikle hamilelik riski ortadan kalkmış olur. Merdiven altı ürünleri olmamak şartı ve düzgün kullanımı sonucunda oldukça güvenilir haplardır. Sürekli olarak kullanılıp bir anda bırakılsa bile sıkıntı yaşanmaz, korunma yolları arasında en çok kullanılan yöntemdir. Kullanımı bırakıldığında hiç kullanılmamış gibi devam edilir ve ihtiyaç duyulması durumunda hamile kalınabilir.

Çok nadir bayanlar hariç 40 yaşın altındaki tüm hamile kalmak istemeyen, adet dönemini ağrılı atlatan tüm bayanların direk olarak kullandığı ve sorun yaşamadığı haplardır.

Doğum Kontrol Haplarının Hamileliği Önlemek Dışında Etkileri Nelerdir?

Sadece hamileliği engellemek adına değil, birçok alanda doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Adet konsun da sürekli sıkıntı yaşayan bayanların çok sıklıkla kullandıkları haplardır. Adet dönemindeki ağrıların ortadan kalkmasıyla beraber, kanamaların ne zaman olacağının bilinmesi büyük avantaj ve kolaylık sağlamaktadır. Fonksiyonel problemlere bağlı oluşan yumurta kistlerinin tedavisin hayati rol oynamaktadırlar. Hapların adet döneminden önce kullanılması tarih yaklaştıkça oluşan dönemsel stres ve dönem anındaki birçok sıkıntıyı ortadan kaldırmaktadır.

Rahimde oluşan kısırlık, yumurtalık ve tüpler nedeniyle oluşan iltihaplar sonucunda meydan gelmektedir. Hap kullanımı sayesinde bu durum daha başlamadan ortadan kalkmış ya da önlem alınmış olunur. Gebelik dönemi engellenirken bir yandan da adet sorunlarından kurtulmuş olunur.

Diğer taraftan bakıldığında rahimin dışında kalan kısmın gerilmesinde bu kadar etkili ve kolay bir yol bulunamaz. Çok uzun süreli tedaviler yerine sadece haplardan kullanarak tedavi sürecini ortadan kaldırarak iyileşmiş olursunuz.

Yapılan araştırmalara göre rahim ağzı kanserinin önlenmesi ve dış gebelik sorunlarının çözülmesinde tedavi desteği görevi görmektedir.  En çok avantaj sağladığı alansa adet dönemleri üzerinde oynama yapabilmektir. Doktor kontrollünde hareket edilmesi daha mantıklı olacaktır. Özel günler ve ani gelişebilecek sorunlarla baş edilmesinde büyük etki sağlayacaktır.

Doğum Kontrol Hapları Ne Durumda Bırakılmalıdır?

İlk kullanımlarda haplardan dolayı leke tarzında kanamaların olabileceği durumlar meydana gelebilir. Kadınların birçoğu rahatsız olsa da bu durum kullanımı bırakmayı gerektirecek bir olay değildir. Kullanım devam ettiğinde belli bir zaman sonra rahatça kesilecektir. Zaman ilerlediği halde geçmiyor ve kanamlar da artış gözlemlenmesi durumunda hemen doktorunuza müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu tarz problem yaşanmazsa doğum kontrol haplarını kullanmak hiçbir sorun yaşatmayacaktır. Kadın sağlığı denildiğinde akla ilk gelen konu olan adet dönemleri azaltmak ve süresini azaltmak için çekinmeden kullanabilir, tavsiye edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz