Ana SayfaModaDoğum Kontrol Hapları ve Tehlikeleri

Doğum Kontrol Hapları ve Tehlikeleri

-

Doğum kontrol hapları bireylerin planlamadığı ve henüz istemedikleri gebeliği önlemek amacıyla kullandıkları bir yöntemdir. Doğru kullanıldığında kullanılan doğum kontrol hapları oluşabilecek gebelikleri %99 oranında önlemektedir. Alınmış veya alınacak olan doğum kontrol hapları kullanılan süre zarfında hormonlar tarafından yumurtlama sürecinin bir süreliğine askıya alacak durduracaktır. Fakat doğum kontrol hapları, AIDS gibi cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı bir koruma sağlamamaktadır. Virüslerden korunmak için ise yapılması gereken en güvenli önlem kondom kullanılmasıdır. Bu haplara güvenilirlik acısından da bakacak olursak eğer birçok kadının bu hapları güvenerek kullandığını söyleyebiliriz. Fakat herhangi bir rahatsızlığı ve hamilelik şüphesinde olan kişiler hapları kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Baş Ağrısı:

Yan etkileri olarak en başta baş ağrısı, baş dönmesi, göğüslerde hassasiyet tarzında yan etkiler doğum kontrol hapları için söylenen en sık yan etkilerdir. Migreni olan kişilerin ise daha şiddetli baş ağrısı çekme olasılığının yüksek olması ihtimalinden dolayı hapları kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır.

Kanama:

Doğum kontrolü için kullanılan haplar bazı insanlarda iki adet arasında beklenmedik zamanlarda düzensiz olarak kanamalara sebep olabiliyor. Bu tür haplarda sıkça rastlanan yan etkilerden birisidir.

Doğum kontrol hapları, aynı zamanda bunlar dışında daha farklı ve ciddi rahatsızlıklara da sebep olabiliyor. Bunları şayet örneklendirmek istersek; kalp damar sistemi zorlayarak fazladan bir yük getirebiliyor, hipertansiyon gibi çeşitli sorun ve rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Toplardamarda da kan pıhtılaşma yol açabiliyor. Doğum kontrol hapları, alan kişide varis problemi var kullanmadan önce doktora görünmesi gerekiyor. Kişinin sigara içmemesi gerekiyor. 35 yaş üstünde sigara tüketen kadınlarda bunun gibi problemler rastlanabiliyor. Ayrıca bu haplar kullanılmadan veya verilirken damar hastalığı gibi sıkıntısının olup olmadığı incelenmelidir. Problemin en büyük kaynağı ise rastgele ağrı kesici gibi satılıyor olmasından kaynaklanıyor. Bireyler “Bu hap arkadaşıma iyi gelmiş” diyerek tüketmeye başlıyor.

Doğum Kontrol Hapları Ne Gibi Yan Etkilere Sahiptir?

Son zamanlarda genç kadınların bu hapları yaygın olarak tüketmesinden dolayı akciğer embolisinin görülmesi ve bu sayının fazla olması görülmektedir. Hapların tüketimine bağlı olarak bacak damarlarında göllenme ve kan pıhtısı meydana gelmektedir. Bu oluşan kan pıhtısının akciğerdeki atardamara gelerek burada tıkanmasına sebep olur.

Olağan dışı vajinal kanama durumlarında bunun sebebi başka hastalıkların belirtisi olabilir. Tanı koyulan bazı hastalıklarda sebebinin doğum kontrol hapları olsa da tanı konulmayan durumlarda tanı koyulana kadar doğum kontrol hapları kullanılmaz.

Hapların kullanımlarında karaciğer enzimlerinin olması gereken normal seviyede olup olmadığını bilinmesi ve bunun için 6 ayda bir kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Kullanmış olduğunuz hapların kendi üzerinizde Uzun süreli baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı veya kusma, anlık görme kayıpları, bulanık görme, şiddetli karın ağrısı, kan basıncının artması, şiddetli göğüs ağrısı ve nefes almakta zorlanma, bacaklarınızda kızarıklık tarzında tepkiler görüldüğünde mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz