Home Hamilelik Doğum Kiloları İle Vedalaşın

Doğum Kiloları İle Vedalaşın

0
Doğum Kiloları İle Vedalaşın

Doğum yapan kadınların en büyük dertleri arasında olan doğum kiloları nasıl verilecek düşüncesidir. Bizde doğum yapan kadınların doğum kiloları ile savaşmaları için birkaç öneride bulunacağız.

Doğum yapan kadınların doğumdan önceki dertleri çocuklarını sağlıklı şekilde kucaklarına alabilmektir. Doğumdan sonra bir sürü dertleri başlasa da doğum yapan annelerin içini yiyen dert ise doğum sonrası doğum kiloları konusudur. Doğum yapan kadınlar emzirme dönemi boyunca doğru uygulamalar yaparak doğum kiloları ile savaşıp onları yenebileceklerdir.

Sabırlı olun, anneliğe alışın

Yapmanız gereken en önemli şey kilolarınıza karşı sabır gösterin ve vazgeçmeyin. Anneliğinizin tadını da çıkarmayı unutmayınız. Doğum yapan kadınların unutmamaları gereken bir diğer konu ise doğumdan hemen sonra kiloların gitmeyeceğini bilmeleri gerekir. Doğum kiloları ile savaşabilmek için kendinize lohusalık dönemini atlatana kadar yani 2 ay kadar kendinize zaman verin. Bu esnada hem annelik durumuna alışın hem de bu süre içerisinde süt yapacak şekilde dengeli beslenme yapabilirsiniz bu durumda hem sütünüz sağlıklı olacaktır hem de yavaş yavaş doğum kilolarınızdan kurtulacaksınız.

Diyetisyenden yardım alabilirsiniz

Doğum kiloları ile savaşmakta zorlanıyorsanız bu konuda uzman kişilerden yardım almanızda fayda var. Uzman diyetisyeniniz tarafından size uygulanacak dengeli beslenme programı ile hem fazla kilolarınızdan kurtulabilir hem de bebeğinizi sağlıklı ve düzenli emzire bilirsiniz.

Stresten uzak durunuz

Özellikle ilk doğumunu yapan annelerde he bebek ile ilgili hem de fazla kiloları ilgili fazla strese girerler. Elinizden geldiğince böyle durumlardan stresten ve panikten uzak durmalısınız. Eğer siz stres ve panik durumu halinde iseniz bu bebeğiniz yansıyabilir ve bebeğin huzursuz olmasına neden olabilir. Doğumdan sonra öncelik olarak bebeğinize vakit ayırmalısınız çünkü onun size en ihtiyaç duyduğu ve bağlı olduğu zaman lohusalık dönemidir. Bebeğinizi büyütme aşamasında zaman zaman eşinizden ve yakınınızda ki güvendiğiniz insanlardan yardım isteyip kendinize vakit ayırmalısınız. Bu vakitlerde ise sizi mutlu edecek sizin mutluluk hormonunuzun salgılanmasına yardımcı olacak şeyler yapmalısınız. Bu durumlara örnek verecek olursak ilk başta ılık bir duş alın ve sonra ya eşinizle ya da arkadaşlarınızla sinema, tiyatro, spor/ meditasyon gibi şeyler yapabilirsiniz ya da tercihinizi tamamen mutlu olacağınız kesintisiz bir uyku ile değerlendirebilirsiniz.

Uykunuzu almaya çalışın

Kesintisiz uyku ya da uykunuzu alıp uyanmak durumu bebeğiniz varken pek mümkün olmayabilir siz bu durumda bebeğinizle uyanık kalma halinde olmalısınız. Bu durumlarda bebeğinizin uyuduğu zamanlarda siz de uyumayı tercih ederek parçalı da olsa uykunuzu alabilirsiniz.

Egzersiz yapmaya çalışın

Doğum yaralarınız iyileştikten ve bebeğinizle yaşamaya alıştıktan sonra doğum kiloları ile savaşmak için egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Egzersiz derken günlük yapacağınız düzenli yürüyüşler bile sizin kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Dengeli beslenin

Emzirme döneminde beslenme şekliniz ve besin aldığınız yiyeceklerin süt üretiminizi etkileyeceğini biliyorsunuz. Bu yüzden beslenirken yiyeceğiniz ürünleri hem daha az kalorili hem de daha çok süt yapan doğal yiyeceklerden yana kullanmalısınız ve gün içerinde dengeli ve düzenli beslenmelisiniz

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version