Ana SayfaHamilelikDoğum İzninden Sonra Neden İşe Dönmelisiniz?

Doğum İzninden Sonra Neden İşe Dönmelisiniz?

-

 

Doğum izni biten ve işe dönecek olan her anne kendini sorgulamaya başlar. Annelik kadınların dünyaya bakış açısını ve önceliklerini değiştirir. Daha önce kariyeri için oldukça sıkı çalışan bir kadın, anne olduktan sonra  “Bebeğimi bırakıp işe gitmem doğru mu?” diye düşünmeye başlayabilir. İşte  neden iş hayatına dönmeniz gerektiğini gösteren ip uçları.

  1. İşleyen demir ışıldar

Çalışmak, üretmek sizi dinç tutar. Beyin sadece aynı konular ile meşgul oldukça tembelleşir. Doğum izni boyunca evde geçirdiğiniz sürede kelime dağarcığınızın bile daraldığını fark edeceksiniz. İşe dönmek beyninizin çok yönlü çalışmasını sağlar ve size iyi gelir.

  1. Uzaklaşmak ruhunuza iyi gelir

Kabul edelim, anne olmak harika ama aynı ölçüde zordur. Evden biraz uzaklaşmak, biraz ara vermek size iyi gelir. Hatta bebeğinizi çok özler ve anne olduğunuza şükredersiniz. Çalıştığınızda akşam eve ruhen yenilenmiş olarak, büyük bir özlemle dönersiniz.

  1. Dünyanın çeşit türlü hali var

Eşinizin iyi bir geliri olabilir, belki de sadece onun çalışması ile de geçiminizi kolaylık sağlıyor olabilirsiniz. Yine de geleceğin ne getireceğini bilemeyiz. Eşiniz işini kaybedebilir ya da bir sağlık problemi nedeniyle uzun süre çalışamayabilir. Çocuklarınızın geçimi ve geleceği için çalışıyor olmanız kurtarıcı olacaktır. Maalesef doğum sonrasında işlerini bırakmış bir çok kadın boşanma durumunda yıllar sonra kariyerlerine geri dönmeye çalışıyorlar ancak geçen yıllar bu dönüşü kolaylaştırmıyor.

  1. Özsaygınız için gereklidir

Önce zorlu sınavlardan geçerek eğitim almak, sonra bir iş bulup en alt kademeden başlayarak çalışmak, öğrenmek ve sonunda bir kariyer sahibi olmak hiç de kolay değildir. Siz de tüm o aşamalardan geçtiniz ve anne olmadan önce işiniz için büyük emek harcadınız. Onca zorlu işin altında kalktıktan sonra tamamen bırakıp gidemezsiniz. Bu kendinize yapacağınız büyük bir haksızlık olur.

  1. Karşılıklı fayda sağlar

Çalıştığınız için muhtemelen çocuğunuz erken yaşta kreşe başlayacak ve yaşıtları ile vakit geçirme şansı olacaktır. Ne kadar yaratıcı olursanız olun, çocuğunuzla kreşte oynayacağı kadar çeşitli oyunları evde oynayamazsınız. Emin olun kreş yaşında bile çocuğunuz öğretmeninden ve arkadaşlarından çok şey öğrenecektir.

  1. İyi bir rol model olmanızı sağlar

Hele de bir kızınız var ise ona çalışan ve her daim üreten bir kadının kendine güvenini ve gücünü en yakından göstermiş olursunuz.

  1. Sosyalleşmenizi sağlar

Gün boyunca bir yandan çalışırken diğer yandan iş arkadaşlarınızla iletişim kurarsınız, yeni insanlar ile tanışırsınız. Sadece havadan sudan bile konuşmak bazen insana çok iyi gelir.

  1. Özgüveninizi besler

Maddi bağımsızlık ve ürettiğinizi görmek kendinize olan güveninizi arttırır. Bir işe ya da birilerine fayda sağlamak kişisel tatmin sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz