Ana SayfaBebeğe HazırlıkDoğum Çantasında Olması Gerekenler

Doğum Çantasında Olması Gerekenler

-

Aylar geçti ve bebeğinize kavuşmanıza az bir zaman kaldı. Artık doğum için hastaneye giderken yanınıza alacağınız çantayı hazırlamanın vakti geldi. İşte hastanede geçireceğiniz günlerde ihtiyacınız olacak eşyalar;

Bebeğiniz için;

Hastane Çıkış Seti: Bir çok özel hastane doğumdan sonra bebeklere hastanenin logosunu taşıyan bir kıyafet giydirir. İsterseniz aldığınız hastane çıkış setini hemşirelere verip doğumdan hemen sonra bebeğinize kendi seçtiğiniz kıyafetleri giydirmelerini isteyebilirsiniz. Diğer bir seçenek de hastanede ilk banyosundan sonra bu kıyafetleri giydirmek olabilir.
Yedek Kıyafetler: İlk günlerde alt değiştirirken ya da emzirirken acemilik ile bebeğin kıyafetleri kirlenebilir. Bu nedenle çantanıza  yedek olarak  3 tane zıbın, 3 tane çıt çıtlı body, 3 tane uzun/kısa kollu tişört, 3 tane patikli alt, 3 çift çorap ve 2 tane şapka koyabilirsiniz. Bebekler doğduklarında mevsimden bağımsız olarak ortam ısısına uyum sağlayana kadar sıcık tutulmaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle çantanızda en az 2 adet battaniye bulundurmalısınız.

Diğer eşyalar: Havlu, bebek bezi  ve ıslak mendil de doğumdan hemen sonra ihtiyacınız olacaklardan. Ayrıca bebeği eve götürürken pusete ihtiyacınız olacaktır.

Anne için;

Doğum için hastaneye giitiğinizde anne adaylarına hastane kıyafeti verilir. Bu nedenle yanınıza alacağınız kıyafetler doğum sonrası kullanımı için olacaktır. Doğumdan sonra ilk gün gecelik giymek daha avantajldır. Daha sonra tercihe göre pijama da giyilebilir. 2 tane gecelik, 1 tane pijama, 1 tane sabahlık ve 1 çift terlik ihtiyacınızı karşılayacaktır. 2 adet emzirme atleti/sütyeni, 2 çift çorap, 4-5 adet kilot ve eve dönerken giyeceğiniz kıyafetleriniz de çantanızda bulunması gerekenlerden. Kişisel bakım için, hijyenik ped,  göğüs pedi, göğüs ucu kremi, diş fırçası ve macunu, havlu, şampuan, saç kremi, duş jeli, tarak/fırça, saç kurutma makinası, toka, makyaj çantası ihtiyacınız olacak eşyalardan.

Baba için;

Doğum çantasında anne ve bebek eşyalarının yanı sıra son dönemde sayıları gittikçe artan, doğum ve sonrasını ailesi ile birlikte hastanede geçiren babalar için de yer ayırmakta fayda var. Tüm tereddütlerine rağmen doğuma eşi ile birlikte girmiş ya da kapının önünde nefesini tutarak beklemiş babalar için pijama, iç çmaşırı ve terlik ihtiyacı karşılayacaktir.

Yazar: Serap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz