Ana SayfaHamilelikDoğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum Belirtileri Nelerdir?

-

Hamileliğinizin son dönemine doğru yaklaştıkça her sancıyı doğumun başlangıcı olarak algılayabilirsiniz.  Peki bu sancıların gerçekten doğumun başlangıcı olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Doğumun başladığının ilk belirtileri

Çok açık belirtiler ortaya çıkmadan önce doğumun başlamasına birkaç gün kala vücudunuzda bazı şeylerin belli belirsiz farklılaştığını hissedebilirsiniz. Bu yazımızda size doğumun yaklaştığını belirten işaretleri anlatacağız…

Şişliğin aşağı doğru inmesi

Doğum günü yaklaştıkça karındaki şişliğin normalden biraz daha fazla aşağı doğru indiğini hissedebilirsiniz.  Genellikle bunu ilk olarak size bir başkası söyleyecektir çünkü yukarıdan baktığınızda farklı hissetmeniz pek mümkün değildir.  Dikkatinizi çekecek ilk şey bir anda rahat nefes aldığınızı fark edeceksiniz.  Bunun sebebi bebeğinizin pelvis bölgesine inmiş olması ve doğum için hazırlık yapmasıdır.  Bu andan itibaren ciğerlerinize veya göğüs kafesinize baskısı azalacaktır.  Bu süreç rahatlama olarak da adlandırılmaktadır ki gerçekten daha hafif ve rahat hissedersiniz.

Mide yanmasının yok olması

Bebeğiniz pelvis bölgesine indiği andan itibaren üst bölgelerde daha çok alan olacağı için genellikle midenizde olan yanma hissi kaybolur.

Çok sık idrara çıkıyorum, bu doğumun göstergesi midir?

Hamilelik süresince günlük yaşantınızın yarısını tuvalette geçiyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz ancak idrara çıkışlarınızda ani bir artış, doğuma yaklaştığınızın bir göstergesi olabilir.  Bebek aşağı bölgeye doğru indikçe ciğerlerinize olan baskıyı azaltacak ve daha rahat nefes alabileceksiniz ancak, artık mesane üzerinde baskı yapmaya başlayacaktır.

Her şeyi temizliyorum, bu normal mi?

Doğumun Belirtileri Nelerdir? Kediler, köpekler ve hatta kuşlar bile doğumdan önce yaşadıkları alanları temizlerler.  Her ne kadar bilimsel bir olgu olup olmadığı tartışılsa da, bu hissiyatın devamında doğum sürecine girecek olabilirsiniz.  Bu aşamada size olan tavsiyemiz, tavanı boyamak gibi çılgın fikirler yerine derin dondurucunuza doğumdan sonra kullanabileceğiniz yemekler hazırlayıp koymanız da büyük fayda var.  Bebek doğduktan sonra bu yemeklere çok ihtiyacınız olacak.

Kendimi aniden çok enerjik hissetmeye başladım, doğum habercisi olabilir mi

Birçok kadın doğumdan önce garip bir şekilde enerji dolu ve iyi hissettiklerini söylemektedir.  Bu bir manada vücudunuzun size doğum sırasında ihtiyacınız olan enerjiyi sağladığının da bir göstergesidir.  Bu enerjiyi dikkatli kullanmakta fayda var.  Temizliğe ve diğer hazırlıklara zaman ayırdığınız kadar enerjik olduğunuz bu dönemde dinlenmeyi de unutmamalısınız.  Bu enerjinin size doğumda lazım olacağı aklınızın bir kenarında bulunsun.

“Doğumdan bir gün önce kendimi çok iyi hissediyorum ve marketten bir sürü alışveriş yaptım.  Aylardır süren ağırımı o gün hissetmiyordum.  Eve geldiğimde yorulmamıştım bile”

Uykusuzluk veya uykunuzun kaçması doğumun göstergesi midir?

Pek çok kadın doğumdan birkaç gün önce gergin ve tedirgin hissettiklerinden dolayı çok iyi uyuyamadıklarını anlatırlar. Eğer siz de benzer bir durumla karşılaşırsanız gün içerisinde ihtiyacınız olan uykuyu almaya çalışın çünkü, birkaç gün içerisinde topladığınız enerji size doğumda lazım olacak

Ruh halindeki değişimler doğumun göstergesi midir?

Dürüst olmak gerekirse 40 hafta boyunca çekilen acılar, ağrılar ve yorgunluğun üzerine kimse pek rahat hissetmeyebilir ve bu gayet normaldir. Ancak biraz somurtkan veya ağlamaklı bir ruh haliniz oluşursa bu doğumun yakın olduğunu gösterebilir.

Erken doğuma mı gidiyorum?

Her çocuğun doğumu farklı olduğu gibi her annenin de doğuma gidiş şekli de farklıdır.

Bazı kadınlar günlerce süren sırt ağrısı çeker ve bunlar bir anda tavan yapar, bazıları ise aniden sularının gelmesi ile birlikte bir anda kendilerini doğumhanede bulurlar. Burada bebeğinizin artık çıkmaya hazır olduğunu takip edebileceğiniz vücudunuzun size göstereceği pek az sayıda işareti var.

Mideyi bozmak doğumun habercisi midir?

Mideyi bozmak ve özellikle ishal doğumun erken habercisi olabilir.  Bunu da vücudunuzun kendini doğuma hazırladığı bir aşama olarak görebilirsiniz.  Vücut, yapması gereken bütün her şeyi yaparak son olarak sadece doğuma odaklanıyor.

Doğum sırasında salgılanan hormonlar sayesinde vücudumuzdaki bütün her şey rahatlamış ve yumuşamış bir hal alır.  Bunların içine doğum kanalı girdiği gibi maalesef kalın bağırsak gibi boşaltım sistemi elemanları da girer.

Özetle, planlı doğum tarihiniz yaklaştı ise ve bir anda gelişen ishal yüzünden sık sık tuvalete gidiyorsanız, ertesi gün bebeğinizi kucağınıza alacağınız gün olabilir.

Sırtım ağrıyor, doğum belirtisi olabilir mi?

Hamileliğiniz süresince çektiğiniz sırt ağrısından biraz daha farklı olarak, sürekli şekilde rahatsız edici ve özel günlerinizdekine benzer bir sırt ağrısı başlarsa bu doğumun işareti olabilir.  Bu ağrılar birkaç gün boyunca sürebileceği gibi bir anda başlayıp doğum kasılmaları ile devam edebilir

Bunlar Braxton Hicks kasılmaları mı, yoksa doğumun başlangıcı mı?

Doğumun Belirtileri Nelerdir?
Doğumun Belirtileri Nelerdir?

Eğer doğum tarihiniz yaklaştı ise ve Braxton Hicks kasılmaları artmaya başladıysa, yakın zamanda bunların gerçek kasılmalar olabileceğini değerlendirip hazırlıklı olmalısınız.

Braxton hicks kasılmalarını gerçek kasılmalardan ayırt etmek çok kolay değildir ancak, kasılmalar daha yakın aralıklarla ve daha kuvvetli gelmeye başladıysa ve pozisyon değiştirmenize veya dinlenmenize rağmen azalmıyorsa doğumun yakın olduğu söylenebilir.

Nişan gelmesi nedir?

Nişan gelmesi hamilelik boyunca rahim ağzında biriken ve mukus tıkacı adı verilen salgının atılmasıdır.  Pembe-kahverengi renklerde olabilir ve bir anda bütün halinde atılabileceği gibi damla damla da atılabilir. Nişan gelmesi ile herhangi bir endişeye neden yoktur ancak,  yanında çok miktarda kan varsa ve bu konuda tedirgin oluyorsanız doktorunuzu görmelisiniz.  Nişan gelmesi genellikle doğumdan birkaç gün önce meydana gelir.

Suyum geldi doğumun göstergesi midir?

Suyunuzun patlamış olması kesinlikle doğumun açık göstergelerinden biridir ancak bu doğumun hemen olacağı anlamına gelmez.  Eğer suyunuz gelirse bunu doktorunuza bildirin.  Çoğu zaman sizi muayene edip her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca, suyunuzun gelmesiyle enfeksiyon kapma riskiniz artacağından doğum kısa sürede başlamazsa doktor bu konuda bazı tedbirler alabilir. Suyunuz geldiğinde renginin saman rengine yakın bir renk olduğunu kontrol etmenizde fayda var. Eğer yeşil veya siyah gibi bir renk görürseniz bu bebeğinizin kakası olabilir ve bazı şeylerin ters gittiği manasına gelir.  Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde ivedilikle doktorunuza bilgi vermelisiniz

 Hastaneye ne zaman gitmeliyim?

Eğer doğum sancılarının başladığını ve belirli periyotlar izlediğini düşünüyorsanız hastaneye doğru yola almanızda fayda var. Ancak, sancılarınız düzenli, sert ve 5 dakika aralıklarla gelene kadar hastaneye gitmenize gerek yoktur.  Çoğu zaman ebe ve hemşireler telefondaki ses tonunuzdan doğumun çok yakın olduğunu veya daha vaktiniz olduğunu anlayabilirler.

Doğumun erken evrelerinde ne yapmalıyım?

Sizi mutlu eden her ne varsa onunla uğraşın. Kendinizi bir şeylerle meşgul edin ve biraz uyumaya çalışın. Eğer yapabilirseniz bir şeyler yiyin. Hareket etmek ve bol bol su içmek doğum sırasında sizi rahatlatacaktır.  Bazı rahatlama ve nefes alma tekniklerini deneyerek sancılarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.  En önemlisi ise eşiniz hazır beklemeli ve hastane çantanız  elinizin altında olmalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz