Ana SayfaHastalıklarDoğum Ayınız Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

Doğum Ayınız Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

Doğum ayıyla sağlığın bir bağlantısı var mı?

-

Burçlara inanmayabilirsiniz ama söyleyeceklerime kulak vermelisiniz. Çünkü sonuçlar bilime dayanıyor, mistisizme değil. Bu yeni çalışma doğum ayınızın, hayatınızda karşılaşmanız muhtemel sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğini söylüyor.

Columbia Üniversitesi’nde ve yakın zamanda Amerikan Tıp Bilişim Derneği Dergisi’nde yayınlanan bu çalışma doğum ayınızın, geleceği tahmin edebileceğini gösteriyor. En azından sağlığın geleceğini. Araştırmacılar, doğum günlerine göre 1985 ile 2013 yılları arasında New York- Presbyterian Hastanesi / CUMC’de tedavi gören 1,7 milyon hastanın tıbbi kayıtlarına bakmışlardır. Ancak şimdiden şüphelenilen 39 doğum-hastalık risk korelasyonunu doğrulayabildiler. Ayrıca, bunların yarısı kalp hastalığıyla ilişkili.

Bu korelasyonların var olmasının nedeni, doğduğunda annenizin maruz kaldığı ortamla ilişkili gibi görünmektedir. Örneğin, bir kış ayında doğmuş olsaydınız, grip vakaları genellikle daha yaygındı ve anneniz daha fazla etkilenme şansına sahipti. Bu durum, solunumla ilgili hastalıkların daha az yaygın olduğu yaz aylarında doğanlara göre daha fazla solunum problemi geliştirme riski taşıdığı anlamını kazanıyor.

Araştırmacılar, sonuçlarındaki hata yüzdesini azaltmak için özel algoritmalar kullanmışlardır. Ancak bu, aşağıdaki istatistiklerin mutlaka yüzde 100 doğru olduğu anlamına gelmez. Bir çok sağlık riskine sahip olduğunuz bir ayda doğmuş olmanız, bunlardan herhangi birini yaşayacağınız anlamına da gelmez. Doğum ayı ile sağlık riski arasındaki bu korelasyonlar henüz ayrıntılı olarak açıklanmamaktadır. Ancak, daha fazla araştırma netleşene kadar, bu olası riskleri not etmek ve sağlıklı kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapmak faydalı olacaktır.

NOT: Doğum ayınızda bir risk yoksa bile, bu durum hastalığa karşı koyduğunuz anlamına gelmez dolayısıyla yıllık kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Doğum ayı / sağlık riski grafiği

#Ocak

Artan kalp hastalığı riski ve yüksek tansiyon.

#Şubat

Akciğer / bronş tümörleri ve boğulma riski.

#Mart

Düzensiz kalp atışı, kalp hastalığı ve dolaşım sorunları.

#Nisan

Göğüs ağrısı ve kalp sorunları.

#Mayıs

Risk gözlemlenmemiş.

sağlık

#Haziran

Göğüs ağrısı ve astım riski.

#Temmuz

Mayıs ayı gibi bu ayda da risk gözlemlenmemiş.

#Ağustos

Göz enfeksiyonları.

#Eylül

Artan kulak iltihabı riski, ateş ve kusma, solunum yolu enfeksiyonları, psikolojik bozukluklar, gebelikte ve doğumda komplikasyonlar.

#Ekim

Akciğer ve solunum yolu enfeksiyonlarında artmış risk,  boğaz ağrısı, böcek ısırıkları, doğum sonrası depresyon, mide sorunları.

#Kasım

Bağırsak problemleri, gebe kalma zorluğu ve / veya tam süreye ulaşma zorluğu, ağrı kesici bağımlılığı, vajinal sorunlar, ishal, bademcik iltihabı, öğrenme güçlüğü.

#Aralık

Yaralanmalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz