Home Spor Doğru Nefes Egzersizi ile Yaşam Kalitenizi Arttırın

Doğru Nefes Egzersizi ile Yaşam Kalitenizi Arttırın

0
Doğru Nefes Egzersizi ile Yaşam Kalitenizi Arttırın

Doğru nefes burundan alınıp burundan verilen diyafram nefesidir. İnsanlar doğar doğmaz doğru nefes almaya başlarlar. Ancak büyüdükçe artan stres ve kaygılar doğru nefesten uzaklaşılmasına sebep olur. Hatta öyle bir boyuta gelir ki kişiler farkında olmadan nefeslerini tutmaya başlarlar ardından de derin nefesler alarak rahatlamaya çalışırlar. Yaşanan bu durum bir çok olumsuz sonuçlar doğurur.

Yanlış nefes alındığında akciğerler yeterli miktarda hava ile dolmazlar. Bu durumda kandaki oksijen miktarı da yeterli olmamaktadır. Vücuda yeterli miktarda oksijen sağlanmadığında kalp daha hızlı atmaya başlar. Baş ağrısı, yorgunluk hissi, uyku bozukluğu ve devamında depresyon görülebilir.

Doğru nefes ile vücudun ihtiyacı olan oksijen miktarı karşılanır, tüm organlar doğru beslenmiş olur. Buna bağlı olarak, bağışıklık sistemi güçlenir, yaşam enerjisi artar, cilt güzelleşir, kaslardaki gerginlik azalır, sindirim sistemi doğru çalışır, kilo verme kolaylaşır.

Doğru nefes aldığımızdan nasıl emin oluruz?

Bir elinizi göğsünüzün üzerine diğerini karnınızın üzerine koyup normal hızda nefes almaya devam edin. Eğer karnınızın üzerindeki eliniz hareket ediyor ve göğsünüzün üzerindeki eliniz hareketsiz ise doğru nefes alıyorsunuz demektir. Eğer tam tersi ise odaklanın ve nefes alırken karnınızı dışarı doğru itin, göğsünüzü hareket ettirmemeye çalışın, ardından nefesinizi yavaşça verin ve bunu birkaç kez tekrarlayın. Uyumadan önce her gece bu egzersizi yapmayı ihmal etmeyin. Bu gerçekten önemli bir konu.

 

Doğru nefesi günlük yaşamın bir parçası haline getirmek

Doğru nefesin nasıl alındığı öğrenilse bile gün içinde alışkanlık ile yanlış nefese geri dönülebilir. Doğru nefesi günlük yaşamın bir parçası haline getirmek için bir kaç tane çıkartma yeterli olacaktır. Bu çıkartmaları gün içinde en çok gördüğünüz yerlere yapıştırın. Örneğin; her sabah makyaj yaparken ve dişinizi fırçalarken baktığınız aynanın bir köşesi, tüm gün kullandığınız bilgisayarın bir kenarı, mutfak tezgahı ya da ocağın bir köşesi, gün boyunca çay-kahve içmek için kullandığınız kupanın üzeri ya da elinizden düşürmediğiniz telefonunuzun bir kenarı seçebileceğiniz yerler arasındadır. Bu çıkartmayı her gördüğünüzde nefesizini kontrol edin ve doğru nefes aldığınızdan emin olun. Bir süre sonra çıkartmalara gerek kalmadan doğru nefes almaya başlayacaksınızdır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version