Ana SayfaBeslenmeDoğru Beslenmenin Renkleri

Doğru Beslenmenin Renkleri

Besinler ve Renkleri Hakkında...

-

İnsanların çoğu beslenmeye, yediği şeylere çok fazla özen göstermez. Fakat beslenme tarzı, yenilen şeylerin kalitesi tüm hayatımızı etkileyecek bir yapıya sahiptir. Beslenme ile doğru orantılı olarak vücut sağlığımız, ruhsal sağlığımız, gün içerisinde enerjimiz, hayata bakış açımız dahi etkilenir.

Doğru beslenmeyi hayatımızın merkezine oturttuğumuzda, bizi rahatsız eden birçok fizyolojik ve psikolojik sebepleri bertaraf etmiş oluruz. Doğru beslenme nedir? Diye sorduğumuzda; gün içerisinde acıkma ile vücudun ihtiyacı olan, fakat fiziksel ve ruhsal sağlığı olumsuz etkilemeyip bilakis olumlu bir yöne çeken yiyeceklerin doğru tercihler ve sıralamalar ile vücuda alınmasıdır diyebiliriz.

Dünyada var olan tüm besinlerin mutlaka bir şekilde insan vücuduna faydası vardır. Fakat her besinin özellikle faydalı olduğu bir alan vardır. Bu besinler aynı zamanda bilinen birçok hastalığa karşı da birebirdir. Vücudun ihtiyacı oranında değil de dengesiz ve aşırı bir şekilde beslenirsek bu bizi obezite’ ye kadar götürebilir. Bu durumun aksine herhangi bir fayda gözetmeden sadece açlığı yatıştırmak için önemsizce besleniyorsak bu da bizim vücudumuzun güçsüz düşmesine ve bir sürü hastalığa davetiye çıkarmaya sebep olabilir. Bu yüzden bilinçli tüketici olmalı ve sağlığımızı hastalıklardan korumalıyız.

Besinlerin Renklerine Göre Faydaları

Her besinin rengi farklıdır ve rengine bakılarak besinlerin içerikleri hakkında çıkarım yapılabilir, çünkü muhteviyatında bulunan vitaminler, mineraller, içerdiği faydalar besinlerin renkleriile doğru orantılıdır.

  • Beyaz renkli besinler: bağışıklığı güçlendirirler. Kolesterol ve tansiyonu düşürmede etkilidirler, ör: soğan, sarımsak, karnabahar, nohut, Hindistan cevizi vs.
  • Turuncu renkli besinler: cilt, kemik ve göz sağlığı için önemlidir, ör: bal kabağı, portakal, mandalina, greyfurt, havuç vs.
  • Kırmızı renkli besinler: antioksidan içeriklidirler. Kanser riskini azaltıcı görevi vardır, ör: domates, kırmızıturp, goji berry, karpuz, kırmızı soğan vs.
  • Sarı renkli besinler: içeriklerindeki yüksek oranda c vitamini ile bilinirler, kanser ile mücadelede etkilidirler, ör: limon, muz, kavun, ananas vs.
  • Mor renkli besinler: kanseri tedavi edici özellikleri bulunuyor, aynı zamanda kalp damar dostudur, ör: mor lahana, patlıcan, karadut, böğürtlen, mürdüm eriği vs.
  • Yeşil renkli besinler: bağışıklığı güçlendirip, vücuttaki zararlı atıkların temizlenmesini sağlar, cilde faydalıdır, ör: yeşil çay, marul, maydanoz, kivi, ıspanak, pırasa, kabak vs.
Meyvelerin Renk ile Birleşimi
Meyvelerin Renk ile Birleşimi

Öğünlerimize farklı renkte besinler eklememiz ve olabildiğince her şeyden tüketerek çeşitlendirmemiz gerekir. Satın alırken, renkli besinleri dikkatli seçmeliyiz, organik besinler olmasına özen göstermeli ve güvendiğimiz yerlerden almalıyız. Organik yiyecekler almaya ne kadar çok dikkat edersek vücudumuz için faydalarını da o kadar çok ve çabuk görebiliriz. Piyasada bulunan dengeli beslenmeye, sağlıklı yaşama vurgu yapan ambalajlı ürünlere dikkat etmeliyiz çünkü bunlar birer reklam sloganından ve alıcıyı harekete geçirmeye çalışmaktan ibarettir, işlenmiş ve ambalajlı ürünler içerisinde mutlaka katkı maddesi bulunur. Bu yüzden elimizden geldiğince doğal ürünlere yönelmemiz gerekir. Tüm sebze ve meyveleri her mevsimde organik ve taze olarak bulmak mümkün değildir, bu yüzden mevsiminde alarak dondurabilir ve daha sonra istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Böylelikle içeriğindeki vitamin ve minerallerden her mevsimde faydalanabilirsiniz.

Sonuç olarak; doğru beslenmenin hayatımıza etkisi çok büyüktür. Gün içerisinde enerjimizi sürekli tutmak mutlu ve dinamik bir şekilde günü tamamlamak bizim elimizdedir. Beslenme düzenimize, öğünlere, ara öğünlere, su içmeye daha çok dikkat etmeliyiz. Sağlıklı, uzun bir yaşam için beslenme alışkanlıklarımızı, besinlerin renkleri ve vücudun ihtiyacına göre değiştirmeliyiz. Unutmayın! Gün içerisinde yeme düzeninizi değiştirmeniz çevrenizdeki insanları da etkileyecektir, aileniz de sizinle birlikte doğru beslenmeye başlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz