Ana SayfaKişisel BakımDoğal Tüy Dökme Yöntemleri Nelerdir?

Doğal Tüy Dökme Yöntemleri Nelerdir?

-

Kadınların en büyük problemlerinden biri istenmeyen tüylerdir. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın birçok yöntemi vardır. Bu yöntemler bazen oldukça acılı yöntemlerdir. Doğal yöntemlerle tüy dökmek ve istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür. Doğal tüy dökme yöntemleri diğer yöntemlere kıyasla tüylerin daha uzun sürede yenilenmesini mümkün kılan yöntemlerdir.

Doğal Tüy Dökme İçin Ceviz Kürü

Malzemeler:

  • 1 bardak ceviz
  • 1 su bardağı su
  • Gazlı bez ya da pamuk

Cevizin kahverengi kabuklarından bir avuç kadar alınır. Ceviz kabukları yakılarak kül haline getirilir. Bu küller bir su bardağı kadar suyun içine konulur. Bu karışım 12 saat bekletilir. Bekletilen karışım gazlı bez ya da pamuk yardımıyla alınır. İstenmeyen tüylerin olduğu bölgelere bu pamuk ya da gazlı bez konularak yarım saat beklenir. Bu işlemden sonra tüylerde direkt olarak azalma gözlense de bir süre sonra tekrar çıkacaktır, işlem istenmeyen tüyler bitene kadar tekrarlanmalıdır.

Nane Çayı

Bahçe nanesi çayı istenmeyen tüyleri azaltma konusunda oldukça faydalıdır. Bu çayda içmek vücutta tüy çıkmasına sebep olan testesteron hormonunu azaltarak tüylerin çıkmasını engellemektedir. Nane çayı; 1 çay kaşığı nanenin kaynamış su içerisine atılarak 10 dakika demlenmesiyle yapılır. Bu çay bir hafta boyunca günde 2 defa içilmelidir.

Limon ve Tuzun İstenmeyen Tüyleri Azaltıcı Özelliği

Vücuttaki tüyler alındıktan sonra uygulanacak bir karışımdır. Bir kaba limon sıkılır ve üzerine tuz eklenir. Bu karışım ağda sonrası ya da epilasyon sonrası bölgeye uygulanır. Bu karışım tüy köklerini etkiler. Kıl köklerini zayıflatarak güçsüzleşmelerini sağlar. Ancak bazı ciltler bu karışıma reaksiyon verebilmektedir. Bu nedenle önce az miktarda karışım yapılarak cildin herhangi bir yerinde denenmelidir.

Fesleğen ve Soğan

Fesleğen ve soğan bir araya geldiğinde istenmeyen tüyler konusunda faydalı olabilir. Yapılışı oldukça kolay olan bu karışım tarifi şöyledir;

Soğan zarları ayıklanır ve 10-12 adet fesleğenle karıştırılır. Eğer varsa blenderdan geçirilir. Macun kıvamına geldiğinde karışım istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye sürülür. 15 dakika kadar bekledikten sonra su ile durulanır. 1 ay boyunca 4 kez tekrarlanmalıdır.

Yumurtalı Kür

Yumurta birçok konuda faydası olan bir besindir. İstenmeyen tüyler konusunda da doğal tüy dökme yöntemlerinden biridir. İlk olarak yumurta akı sarısından ayrılır ve sarısı bir kenara alınır. Yumurta akı mısır unu ve toz şeker ile karıştırılır. Elde edilen kür Tüylerin bulunduğu bölgeye sürülür. Karışımın kuruması beklenir ve kuruduktan sonra bol su ile yıkanır. Su çok sıcak olmamalıdır. Bir haftada 4 kez tekrarlanması durumunda istenmeyen tüyler üzerindeki etkisi görülecektir.  Bu karışım özellikle yüz bölgesinde uygulanmaya elverişlidir.

Bakla

Baklanın doğal tüy dökücü etkisi vardır. Öncelikleri baklanın kabukları blenderdan geçirilir ve suyu sıkılır. Bu su ağda sonrası tüylerin azalması istenen bölgeye sürülür ve yarım saat kadar bekletilir. Düzenli kullanımında bakla suyunun kıl köklerini zayıfladığı gözlemlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz